-7 C
Скопје

Tag : Слобода на медиуми

Вести Свет

ОБСЕ: Медиумите се во опасност, план за силна економска поддршка е итно потребен

Слободен печат
Претставникот на Организацијата за безбедност и соработка во Европа (ОБСЕ) за слобода на медиумите, Арлем Десир, истакна денеска во Виена дека медиумите се во опасност...
Вести Свет

Меркел: Кој ја сака слободата се грижи за слободните медиуми

Слободен печат
Кој ја сака слободата се грижи за слободните медиуми, изјави германската канцеларка Ангела Меркел, по повод 75-годишнината од првиот повоен весник во земјата. Во денешната...
Вести Македонија Слајдер

Јорданоски: Во оваа криза се покажа колку медиумите се лесни за контрола – Тие се пресудни за демократијата и едно здраво општество

Слободен печат
Тоа што можеби сега е светски тренд, а нас не дочекува во Македонија со една релативна неподготвеност, а тоа е каде ќе оди слободата, демократијата...
Некатегоризирано

Влада: Ја унапредуваме слободата на медиумите, тие се многу значаен фактор во справувањето со коронавирусот

Слободен печат
Владата на Република Северна Македонија ја оценува улогата на медиумите како исклучително важна за време на пандемијата со Ковид-19, за навременото, постојано и веродостојно информирање,...
Вести Свет

СИ ЏИНПИНГ не се шегува: Кинеските новинари на ТЕСТ за тоа колку го познаваат ЛИДЕРОТ

Слободен печат
Кинеските новинари набрзо ќе мораат да полагаат тест на кој ќе биде оценувано нивното разбирање и познавање на „Мислата на Си Џинпинг“, социјалистички лекции воспоставени...
Вести Македонија

Димитров: Ќе продолжиме да работиме на креирање услови за слободата на медиумите

МИА Агенција
Делегацијата на Владата во чиј состав се министерот за надворешни работи, Никола Димитров и министерот задолжен за комуникации, отчетност и транспарентност, Роберт Поповски на покана...
Вести Свет

„Фридом Хаус“ даде своја оценка за слободата на медиумите во Македонија

Слободен печат
Авторитарните режими употребуваaт нови тактики за борба против нивните противници, се дознава од најновиот извештај за слободата на печатот ширум светот објавен од американската невладина...
Вести Македонија

Владата се пофали дека сите напади на новинари во нејзино време се решени, новинарите не се свесни за тоа

Слободен печат
Владата смета дека денешниот Ден на слободата на медумите новинарите го одбележуваат во време кога медиумите се ослободени од било какво влијание, било тоа да...
Вести Македонија

Македонија скокна за 14 места на скалата за слобода на медиуми – Јавниот сервис се уште главен проблем

МИА Агенција
Република Северна Македонија годинава бележи скок од 14 места според последниот светски индекс за слободата на медиумите на Репортери без граници (РСФ). Лани Македонија беше...