-2 C
Скопје

Tag : прислушкување

Вести Регион

Афера со прислушкување ја тресе Србија: Вучиќ и прислушкуван година и пол и ги поседува снимките од тие разговори

Слободен печат
Поранешниот началник на српската Воено-безбедносна агенција (ВБА), генерал Момир Стојановиќ, изјави денеска дека српскиот претседател Александар Вучиќ е должен да ги отстапи пред Обвинителството доказите...
Вести Македонија

Повеќе се прислушкувало во 2019, главно дилери на дрога

Слободен печат
 Во текот на 2019 година има благ тренд на зголемување на примената на посебни истражни мерки во однос на 2018 година, но сепак се движи...
Вести Регион

Покрената истрага за наводно прислушување на претседателот Вучиќ

Слободен печат
Во Србија е покрената строго доверлива истрага за наводно прислушување на претседателот Александар Вучиќ, објави весникот Вечерње новости, повикувајќи се на свои извори. Истрагата во...
Вести Македонија Слајдер

Триесетмина прислушкувани новинари најавија тужба против обвинетите во „Таргет-Тврдина“

Џанета Бегтовиќ, судечки судија во случајот „Таргет-Тврдина“ на денешното рочиште за овој предмет извести дека од адвокатот Филип Медарски во својство на правен застапник на...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Вработени во УБК не се сеќаваат кој бил со нив кога се уништувала опремата за прислушкување

Горан Наумовски
Во периодот од 2008 до 2010 година работев во А1 телевизија, додека од 2010 до 2015 година во весникот и во неделникот “Фокус”. До СЈО...
Вести Свет

Во 2019 година безбедносните служби шпионирале 22.210 лица во Франција

МИА Агенција
Четвртиот годишен извештај на Националната комисија за контрола на информатичките технологии (ЦНТЦТР), надлежен за делумно потврдување на законитоста на дејноста на француските служби, документ од...
Вести Македонија

ОТА ги отфрла како невистинити тврдењата на министерот Чулев

Слободен печат
Оперативно-техничката агенција целосно ги отфрла како невистинити информациите за непримена на одредбите од Законот за Оперативно-техничка агенција, кои беа изнесени од страна на министерот за...
Вести Македонија Слајдер

Агенција за национална безбедност: Немаме опрема за прислушување, УБК замина во историјата

Слободен печат
Тврдењата на техничкиот министер за внатрешни работи Наќе Чулев во целост ги отфрламе како невистинити и тендециозни, реагираат од Агенцијата за национална безбедност по денешната...
Колумни

Република Прислушувана

Срѓан Ивановиќ
Во оваа земја секој секого прислушува, снима, шпионира. Се прилушуваат политички противници, се снимаат пријатели, новинарите се шпиoнираат, а потоа материјалот ѝ се сервира на...
Вести Македонија

ОТА заклучно со септември посредувала во 369 комуникации

МИА Агенција
Една година откако работи Оперативно-техничката агенција (ОТА) директорот Зоран Ангеловски изразува задоволство од начинот на кој функционира и нагласува дека е основана со цел да...