Tag : МЖСПП

Вести Македонија Слајдер

МЖСПП: Нема повредени во пожарот, причинета е материјална штета во три канцеларии

Слободен печат
Во пожарот што денеска изутрина избувна на првиот кат во зградата на поранешна Комерцијална банка, каде се сместени просториите на Државниот инспекторат за животна средина,...
Вести Македонија Слајдер

МЖСПП: Винил хлоридот од Охис ќе се транспортира од државата кога ќе дозволат временските услови

Слободен печат
Во врска со дезинформациите кои деновиве се шират по социјалинте мрежи за опасноста од цистерната во која што е складиран отпаден винил хлорид мономер во...
Вести Македонија

МЖСПП: Препораки за управување со отпад за граѓани кои се во карантин или самоизолација

Слободен печат
Личниот отпад (како хартиени марамчиња, крпи за чистење за еднократна употреба, маски или ракавици) се одлагаат безбедно во вреќи за отпад за еднократна употреба! Вреќите наполнети најмногу...
Вести Македонија Скопје Слајдер

Aктивисти на „Fridays For Future“ од Скопје беа задржани од полицијата во Министерството за животна средина (ФОТО)

В. Т.
Попладнево активисти на скопскиот органок при глобалното движење за климатска правда „Fridays For Future“ организираа нова герила акција, овој пат пред Министерството за животна средина...
Вести Македонија

Засилени проверки и контрола на отпадот што влегува во државата

МИА Агенција
Со цел поголема безбедност и заштита на здравјето на граѓаните, а во контекст на актуелизирањето на увозот на отпад во Северна Македонија, дополнително е подигнат...
Вести Македонија

Макрадули: Подготвуваме крупни измени во Законот за отпад

Слободен печат
Со популистички методи не се решаваат проблемите во животната средина, и посебно не пред избори, изјави заменик министерот во Министерството за животната средина и просторно...