19.8 C
Скопје

Tag : македонски јазик

Културен печат

Фондација „Небрегово“: Чествување на Блаже Конески во Општина Аеродром

Тони Димков
Фондацијата за македонски јазик „Небрегово“ во соработка со Општина Аеродром на 11 јуни организираше манифестација по повод 100-годишнината од раѓањето на големиот деец Блаже Конески....
Културен печат

Книгата „Стилските фигури во наставата по македонски јазик“ од м-р Мирјана Стојановска е промовирана во Битола

Тони Димков
Во Универзитетската библиотека во Битола на 19 мај беше промовирана книгата „Стилските фигури во наставата по македонски јазик“ од м-р Мирјана Стојановска. Промотор на книгата...
Ви Препорачуваме Слободен удар

Пу јаз’к

Неполни 24 часа по промоцијата на дигиталната платформа на Толковниот речник, на Денот на македонскиот јазик, славеникот – јазикот, доживеа политички упад со бришење лексеми...
Вести Македонија

Николовски: Македонскиот јазик е корен на нашето постоење, заштитник на идентитетот и влог во иднината

Слободен печат
Македонскиот јазик е корен на нашето постоење, заштитник на нашиот идентитет и влог во иднината, напиша вицепремиерот за борба против корупцијата Љупчо Николовски на својот...
Културен печат

Интервју со Атанас Конески, секретар на Фондацијата „Небрегово“: Делото на Блаже Конески е тестаментално

Тони Димков
Фондацијата за македонски јазик „Небрегово“ со полн капацитет влезе во годината во која го одбележува јубилејот 100 години од раѓањето на великанот Блаже Конески, притоа...
Вести Ви Препорачуваме Колумни Македонија

За чии интереси работи Љупчо Коцарев?

С.Р.
Македонија е земја на небулози и тест полигон за нови социолошки проекти. Да, ова често го слушаме во јавноста, и, за жал, таа констатација е...
Вести Култура

ВИДЕО | Спасов: Делото на Блаже Конески е обединувачко не само за македонскиот народ туку и за сите заедници што живеат во државата

Блаже Конески е сестран човек, неговото дело е вградено во македонската кулутра, пред се’ во македонската лингвистика, а потоа во македонската поезија и прозати во...
Вести Македонија

Румена Бужаровска до Коцарев: Претседателот на МАНУ шири лажни вести

Слободен печат
Писателката, а воедно и професорка на Филолошкиот факултет „Блаже Конески“ во Скопје, Румена Бужаровска ги опиша како „брука“ изнесените тврдења во јавноста на претседателот на...
Вести Македонија Слајдер

ОМД со барање до Нетфликс, Амазон и Линкдин: Воведете македонски јазик на вашите платформи

Слободен печат
Обединетата македонска дијаспора (ОМД) се обрати до некои американски технолошки компании, како Нетфликс, Твитер, Амазон Прајм и Линкдин со барање за воведување на македонски јазик...
Вести Македонија

Бугарската пропаганда продолжува: Македонскиот јазик е „скопска пишана норма“

Слободен печат
Бугарите ги употребуваат сите средства за да ги уверат земјите членки на Европската унија во исправноста на аргументите на Софија околу македонскиот јазик и историјата....