• јордан

Лидерите на Египет, Јордан и Ирак одржаа средба во Багдад

Египетскиот претседател Абдел Фатах ал-Сиси денеска пристигна во Багдад, што е прва официјална посета на Ирак по повеќе од 30 години. Тој присуствуваше на трилатерална средба со лидерите на Јордан и Ирак за продлабочување на економската и безбедносната соработка. Ал-Сиси беше пречекан од претседателот на Ирак Бархам Салих, а кралот на Јордан, Абдула Втори, пристигна …

Лидерите на Египет, Јордан и Ирак одржаа средба во Багдад Read More »