-2.4 C
Скопје

Tag : јавен повик

Вести Македонија

Општина Тетово со втор јавен повик за субвенции за инвертери: Средства има за 89 домаќинства

Слободен печат
Општина Тетово попладневно објави втор јавен повик на кој граѓаните ќе може аплицираат за субвенции за набавка на инвертер-клима уред. Ваква бенефиција, согласно буџетските можности,...
Вести Македонија

Еднократна помош за уметниците – само два дена за аплицирање

Слободен печат
Владата донесе Одлука за финансиска поддршка на уметници и културни работници, која се состои од еднократна исплата на средства во месечен нето-износ од 14.500, 18.000...
Вести Економија

Избрани 40-те компании кои ќе добијат поддршка за отворање на нова е-продавница

Слободен печат
Четириесет домашни компании ќе добијат неповратна финансиска и советодавна помош во рамки на јавниот повик од иницијативата „Ecommerce4All” која се реализира од страна на Асоцијацијата за...
Вести Скопје Слајдер

Субвенции за велосипеди и електрични тротинети за скопјани

Слободен печат
Градот Скопје денеска ќе ги објави јавните повици за доделување субвенции за велосипеди и електрични тротинети во 2020 година. Новитет оваа година, како што соопштија...
Вести Економија

Агенцијата за претприемништво објави Јавен повик за бесплатни менторски услуги

Слободен печат
Агенцијата за поддршка на претприемништво на Република Северна Македонија (АППРСМ) објави нов Јавен повик за спроведување стандардизирани менторски услуги за микро, мали и средни претпријатија,...
Вести Македонија Слајдер

Владата објави јавен повик за интервентна набавка на заштитни маски

Слободен печат
Владата објави Јавен повик https://vlada.mk/node/21153 за интервентна набавка на заштитни маски со цел спречување на последиците од коронавирусот за време на вонредната состојба. Согласно повикот, маските...
Вести Регион

Грција ќе гради лебдечка ограда за ги спречи мигрантите да стигнат до островите

Слободен Печат
Владата во Грција сака да изгради лебдечка ограда за да ги спречи мигрантите да стигнат до грчките острови од блискиот турски брег. Грчкото Министерство за...
Вести Економија

МЗШВ контра Трипуновски: Нема незаконски распределби на државно земјоделско земјиште под закуп

Слободен Печат
Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство ги демантира тврдењата на дополнителниот заменик-министер, Цветан Трипуновски. МЗШВ најодговорно тврди дека целата процедура за склучување на договори за...
Вести Економија

Олеснат пристапот до средства за реазлизација на инвестициски проекти (ВИДЕО)

Слободен печат
Во Владата денеска беше презентиран новиот Јавен повик, кој го реализира Фондот за иновации и технолошки развој (ФИРТ), кој се однесува на кофинансирање грантови за...
Вести Скопје

Општина Центар ќе субвенционира поправка на лифтови и кровови на згради

Слободен печат
Општина Центар распишa јавен повик за финансиска поддршка за поправка и санација на постоечки кровни конструкции и лифтови на станбени згради на подрачјето на општината. Субвенцијата опфаќа исплата на...