10 C
Скопје

Tag : градоначалници

Вести Македонија

Садики и Сејдиу велат дека општините Студеничани и Желино се отчетни и транспарентни

Дестан Јонузи
Азем Садики, градоначалник на скопската Општина Студеничани, вели дека администрацијата на оваа општина е максимално посветена со сите свои капацитети да биде во служба на...
Вести Македонија Слајдер

Заев: Постапка за избор на кандидати за градоначалници тргнува од анкети, односно од гласот на граѓаните

Слободен печат
СДСМ во својата постапка за избор на кандидати за градоначалници тргнува од анкети, односно го проверува гласот на граѓаните што мислат тие за кандидатите, потоа...
Вести Свет

Французите најмногу веруваат во своите градоначалници, иако мнозинството смета дека политичарите се „исклучени од реалноста”

Слободен печат
Довербата на Французите во својот градоначалник, своите регионални советници и сродни институции се зголеми во 2020 година според годишниот барометар на Цевипоф (центарот за истражување...
Вести Македонија Слајдер

Постапката за избор на кандидати за градоначалници во СДСМ почнува во јуни или јули

МИА Агенција
Поддршката за втор мандат на неколкумина градоначалници е лична, но СДСМ има тела и јасна процедура за избор на кандидите за градоначалници за Локалните избори,...
Вести Македонија

Правилата за кандидатура за претседател на СДСМ се јасни, посакувам да имам противкандидат, вели Заев

Слободен печат
Постапката за кандидатурите ќе почне набрзо. Правилата се јасни за да бидете претседател на СДСМ прво треба да бидете член на СДСМ, второ треба да...
Вести Македонија Слајдер

Демократски сојуз со јавен повик за кандидати за градоначалници и советници

МИА Агенција
Претседателството на Демократскиот сојуз одлучи да објави јавен повик за кандидати за градоначалници и носители на советнички листи за Градот Скопје и општините во државата,...
Вести Свет Слајдер

Курц „ифрит“ лут ги критикуваше градоначалниците: Се вакцинирале преку ред

И.И.
Австрискиот канцелар Себастијан Курц е лут поради градоначалниците на повеќе места, кои се вакцинирале против корона вирусот надвор од списокот со приоритети, а вицеканцеларот Вернер...
Вести Македонија Слајдер

Заев: Градоначалниците на СДСМ да не ми изигруваат локални шерифи

Слободен печат
Градоначалниците да не ми изигруваат локални шерифи и да им служат на граѓаните достоинствено, порача премиерот Зоран Заев откако беше запрашан од новинарите како ќе...
Вести Македонија Слајдер

И градоначалничката на Битола се зарази со ковид-19

Слободен печат
Градоначалничката на Битола, Наташа Петровска е позитивна на ковид-19. Веста дека е носител на вирусот ја сподели во јавноста преку социјалните мрежи. – По добиените...
Вести Скопје

Истражување: Повеќето граѓани сметаат дека општинските служби и инспекторите зависат од волјата на градоначалниците

Слободен печат
Речиси 42 отсто од граѓаните сметаат дека една од најслабите алки на функционирањето на локалната самоуправа се општинските служби и дека тие во голема мера...