4 C
Скопје

Tag : Фалсификат

Вести Свет Слајдер

Запленети 400 фалсификат вакцини против ковид-19 во Ј. Африка: Уапсени тројца Кинези и државјанин на Зимбабве

Слободен печат
Властите во Јужна Африка запленија повеќе стотици лажни вакцини против ковид-19, по глобалното предупредување од Интерпол дека вакцините станаа примарна мета на криминалните организации. Во...
Вести Македонија Слајдер

Лажни ПЦР-тестови со домашен „печат“ ги мамат и странците

Горан Наумовски
Лажни ПЦР-тестови, потребни за влез во некои земји поради пандемијата, сѐ повеќе циркулираат на македонскиот црн пазар. Македонската полиција е во постојана потрага по фалсификатори,...
Вести Македонија Слајдер

Приведени три лица на ГП Делчево: Двајца Турци и жител на Виница се обиделе да влезат во Македонија со фалсификат ПЦР тестови

Слободен печат
Двајца турски државјани и еден жител на Виница се лишени од слобода, откако на граничниот премин Делчево приложиле фалсификувани негативни ПЦР тестови. По утврдувањето на...
Вести Хроника

Приведени четири лица за приложување лажни ПЦР тестови

Слободен печат
 Полициски службеници на Граничниот премин „Меѓународен аеродром”-Скопје синоќа привеле четири лица со место на живеење во Швајцарија за приложување на лажни пЦР тестови, соопшти денеска...
Вести Свет Слајдер

Кинеските власти приведоа 80 лица: Полнеле шишенца со физиолошки раствор за да ги продаваат како вакцина против ковид-19

Слободен печат
Кинеските власти приведоа 80 лица под сомнение дека произведувале фалсификат вакцина против ковид-19. Приведените, наводно, од септември лани полнеле дози со физиолошки раствор со цел...
Вести Македонија

При рутинска контрола во сообраќајот: Фатен 47-годишен неготинец со фалсификувана возачка дозвола

Слободен печат
Вчера во Неготино, полициски службеници лишиле од слобода 47-годишен возач, откако при контрола на неговиот автомобил констатирале дека поседувал фалсификувана возачка дозвола издадена во Република...
Вести Економија

Народна банка ја засилува битката против фалсификуваните евра

Слободен печат
Народна банка склучи Договор за соработка со Европската централна банка (ЕЦБ) за заштита на банкнотите во евра од фалсификување, со што се остварува уште еден...
Хроника

Кривични за шет лица од Радовиш, го оштетиле буџетот за околу 228.300 денари

Слободен печат
ОВР Радовиш поднесе кривична пријава против Б.А.(64), М.Х. (55),Т.Л.(64), М.Ј.(60), сите од Радовиш, Д.С.(59) од с.Раклиш и С.П.(61) од с.Конче, поради постоење основи на сомнение...
Вести Свет

ОН: Расте бројот на фалсификувани медицински производи

Слободен печат
Лавината на побарувачка на лекови и производи во борбата против пандемијата на коронавирус доведе до ширење на супстандардни и фалсификувани производи – медицински маски, наметки,...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Децата биле во Австралија и Шведска, ама во Драчево наставници им пишувале оценки

Мирослава Бурнс
Цела учебна година, од почеток до крај, на четири деца од различни одделенија и паралелки, основното училиште ,,Кузман Шапкарев” од Драчево им пишувало оценки, ги...