1 C
Скопје

Tag : факултет

Вести Македонија

Почна уписот на студенти на Универзитето на Југоисточна Европа во Тетово

Слободен печат
Од денеска до 19 септември трае повикот на Универзитетот на Југоисточна Европа за запишување нови студенти во академската 2000/2021 година. Прием на студенти ќе се...
Магазин Магазин слајдер Сцена

„Многу јак човек ми среди да земам диплома, завршив факултет, но не знам кој: Српските старлети се фалат, а луѓето се смеат! (ФОТО)

Васко Спасоски
Последниве неколку години се повеќе актуелна професија во Србија, па и кај нас е „старлета“. Тие сакаат да се истакнуваат, да се фалат, најчесто со...
Вести Економија

Царинската лабораторија доби современа опрема со грант од ЕУ

Слободен печат
Со грант средства од Европската унија во износ од 372.650 евра преку ИПА фондовите, набавена е софистицирана и модерна опрема и апарати за царинската лабораторија....
Вести Свет

СТУДЕНТСКИ СВЕДОШТВА ЗА ХАОСОТ ВО ХОНГКОНГ: „Факултетот повеќе не ја гарантираше нашата безбедност“

Слободен печат
Анѓела Јанковиќ, една од студентките од Србија која се најде во срцето на судирите меѓу полицијата и демонстрантите во Хонгконг, за српски „Курир“ откри детали...
Вести Регион

И вработените на хрватските факултети се придружуваат на штрајкот на просветните работници

Слободен печат
На протестот на вработените во основните и средните училишта во Хрватска, што трае веќе три недели, денеска ќе добијат поддршка и од вработените на факултетите....
Вести Регион

Ректорката на Белградскиот универзитет преговараше со студентите, блокадата продолжува

МИА агенција
Ректорката на Белградскиот универзитет, Иванка Поповиќ, денеска имаше разговори со групата студенти од Здружението „1 од 5 милиони”, кои ја блокираат зградата на Ректоратот од...
Вести Регион

ИНЦИДЕНТ ВО БЕЛГРАД: Експлозија и пожар на Технолошко-металуршкиот факултет

Слободен печат
На Технолошко-металуршкиот факултет во Белград синоќа се случи експлозија и изби пожар, нема повредени, но причинета е голема материјална штета. Факултетот од утрово нормално работи...
Вести Свет

Погледнете кои професии во Америка можете да ги работите без факултет, а за голема плата!

Слободен печат
За добра работа и висока плата некогаш не е доволна само факултетска диплома, а во одредени случај пак, таа не е ниту нужно потребна. Бирото...
Вести Македонија

Започнуваат уписите на УКИМ

Слободен печат
На Универзитетот „Св. Кирил и Методиј”-Скопје денеска и утре е првиот рок за упис во прва година додипломски студии во учебната 2019/2020 година. Според Конкурсот...