16 C
Скопје

Tag : драмски театар

Културен печат

Одбележан роденден: 75 години Драмски театар

Тони Димков
Драмскиот театар во Скопје на 21 април го одбележа својот 75-ти роденден. Ковид-ситуацијата не дозволи прослава на роденденот, а порака за јубилејот испрати директорката Катарина...
Културен печат

Драмски театар: Претставата „Диши“ е направена низ процес базиран на сериозно истражување

Тони Димков
Премиерата на претставата „Диши“ на сцената на Драмски театар во Скопје се одржа на 29 декември. Претставата е поставена по текстот „Диши“ (Бели дробови) од...
Културен печат

Премиера на претставата „Хипноза на една љубов“ во Драмски театар: Голема победа на театарската уметност

Тони Димков
Упорноста на актерската, уметничката и техничката екипа на Драмски театар резултираше со премиерна изведба на претставата „Хипноза на една љубов“ на 12 ноември. Првите проби...
Вести Култура

Драмски театар поради коронавирусот ќе продолжи со прекин на репертоарот до 13 март

Слободен печат
По препорака на Владата на Република Северна Македонија поради коронавирусот, НУ Драмски театар Скопје ќе продолжи со прекинот на репертоарот до 13 март годинава. Купените...
Вести Ви Препорачуваме Култура

По препорака на Владата: Драмски театар го прекинува репертоарот до 6 март

Слободен печат
Националната установа Драмски театар – Скопје денеска соопшти дека согласно препораката на Владата за превенција од ширење на коронавирусот, го прекинува својот репертоар до 6...
Културен печат

ТЕАТАРСКИ ОСВРТ: Емотивна актерска спирала што нема граници

Тони Димков
Шест раскази од збирката „Мојот маж“ на Румена Бужаровска надградени со авторски монолози од актерската екипа, според отворениот концепт на режисерката Нела Витошевиќ, ја прават...
Културен печат

ТЕАТАРСКА ПРЕМИЕРА: „Мојот маж“ донесе храбар и искрен процес во Драмски театар

Тони Димков
Поставувањето на текст од македонски автор на театарската сцена секогаш предизвикувало повисоко ниво на возбуда и поголеми очекувања од страна на публиката. Особено ако станува...
Вести Култура

Утревечер во Драмски театар: Скопска премиера на претставата „Несоодветно за на работа“

Слободен печат
Претставата „Несоодветно за на работа“ ќе се изведе во рамки на 44. Меѓународен театарски фестивал МОТ. Режисер на претставата е Доналд Ворен Мофет, а во неа...
Вести Култура

Катерина Коцевска назначена за нов в.д. директор на Драмски театар

Слободен печат
Таа доаѓа на местото на Викторија Рангелова-Петровска, која поднесе оставка откако нејзино разрешување препорача премиерот Зоран Заев....
Вести Култура

Народниот театар од Ниш ќе гостува во Драмски театар-Скопје со претставата „Брод на љубовта“

Слободен печат
Најавено е првото гостување на сцената на Драмски театар оваа година од Народниот театар од Ниш, Р. Србија со спектаклот „Брод на љубовта“ по текст...