22 C
Скопје

Tag : белата куќа

Вести Свет

Белата куќа: САД оваа недела ќе ја постигнат целта за 200 милиони дози вакцини

МИА Агенција
САД ќе ја постигнат целта на претседателот Џо Бајден да бидат аплицирани  200 милиони дози вакцини против коронавирус во рамките на неговите први 100 дена...
Вести Свет

САД разгледуваат можност за испраќање воени бродови во Црното Море поддршка на Киев: Ќе надлетуваат и разузнавачки авиони

Слободен печат
САД разгледуваат можност во следните неколку недели да испратат воени бродови во Црното Море за поддршка на Киев по распоредувањето на руска војска на границата...
Вести Свет Слајдер

Бајден ќе ја одржи првата прес-конференција откако стапи на должност

Слободен печат
Американскиот претседател Џо Бајден денеска во Белата куќа ќе ја одржи првата прес-конференција откако во јануари стапи на функцијата, јави Гласот на Америка. Иако Бајден...
Вести Свет

Белата куќа ја соопшти причината за падот на Бајден: Претседателот три пати падна заради силниот ветер

Слободен печат
По бројните коментари и шпекулации во медиумите и социјалните мрежи во врска со падот на претседателот на САД, Џо Бајден од Белата куќа соопштија дека тој е...
Вести Свет

Јапонскиот премиер Суга е првиот странски лидер што ќе се сретне со Бајден

Слободен печат
Јапонскиот премиер Јошихиде Суга планира во април да ги посети САД со што ќе биде првиот странски лидер што лично ќе се сретне со американскиот...
Магазин Магазин слајдер Сцена

Кучињата на Бајден отстранети од Белата куќа поради агресивното однесување

Слободен печат
Двата германски овчари кои им припаѓаат на Џо Бајден и првата дама Џил Бајден се вратени минатата недела во семејната куќа на Бајден во Делавер...
Вести Свет Слајдер

САД го задржуваат правото да го санкционираат принцот Бин Салман

Слободен печат
САД го задржуваат правото, доколку е потребно, во иднина да го санкционираат саудискиот престолонаследник принцот Мохамед бин Салман за неговата поврзаност со убиството на саудискиот...
Вести Свет

САД го осудија државниот удар во Мајнмар против Владата на Анг Сан Су Чи

И.И.
 Американскиот претседател Џо Бајден е запозанат со апсењето на премиерката на Мјанмар, Анг Сан Су Чи, по извршениот државен удар од страна на војската, соопшти...
Вести Ви Препорачуваме Свет СП Неделник

Црните Американци како мене очекуваат Џо Бајден да испорача

Есан Свон/Financial Times
Кога Џо Бајден и Камала Харис излегоа на сцената за инаугурацијата на претседателските избори во САД, почувствував бран на олеснување и возбуда. Претседател кој покажува...
Вести Свет

Во САД привремени мерки за финансиска помош на Американци погодени од пандемијата

Слободен печат
Американскиот претседател Џо Бајден планира денеска да објави укази за привремени мерки за давање финансиска помош на милиони Американци, кога Конгресот почнува да разговара за...