Тачи: Сите со симптоми на Ковид19 да се хоспитализираат

Мислам дека е и крајано време и во Македонија сите што се се јавуваат и покажуваат знаци или се жалат на можни симптоми на Ковид-19 да се хоспитализираат одма и да бидат под внимание на лекарите, рече Тачи на денешната средба со новинарите.

Претседателот на Демократската партија на Албанците (ДПА) Мендух Тачи смета дека треба да се следат примерите на останатите држави во однос на борбата со коронавирусот и секој што има симптоми да биде хоспитализиран.

-Гледаме држави кои се поразвиени од нас но и држави околу нас веќе го променија пристапот кон луѓето кои даваат симптоми или се жалат дека се соочуваат со тоа. Веќе не се јавуваат на телефон, не добиваат препораки преку телефон или интернет туку сите се хоспитализираат. Мислам дека е и крајано време и во Македонија сите што се се јавуваат и покажуваат знаци или се жалат на можни симптоми на Ковид-19 да се хоспитализираат одма и да бидат под внимание на лекарите, рече Тачи на денешната средба со новинарите.

Прочитајте и...  Денот кога Роналдо немаше решение за Македонија (ВИДЕО)

Тачи упати критика до политичари кои се лекари да не глумат епидемиолози.

-Премногу е човек што е со институционално, политичко искуство, но е хирург, да глуми во оваа тешка војна една улога што не е негова. Тоа укажува дека нешто не функционира, ние имаме се забележано со бројки. Многу ние важно професионалците епидемиолози, инфектолози да ја водат оваа битка. Глумци не ни требаат, ќе има време за политика и глума, истана првиот човек на ДПА.

Тој упати апел до граѓаните на воздржаност од излегување надвор бидејќи е направен напредок, а ако се погази линијата во следните денови може се да врати состојбната како пред еден месец.

Прочитај повеќе

ЕЦДЦ: Затворањето на границите не придонесува во спречувањето на ширењето на коронавирусот

Слободен печат

Владите ширум светот издвоија 123 милијарди долари за помош на авиокомпаниите

Слободен печат

Сообраќајка во Тетово, повредени шестгодишно дете и неговата мајка

Слободен печат

Милевски: За ЛДП 5 јули е прифатлив датум за изборите

Слободен печат

Полицискиот час од воведувањето го прекршиле 4.783 граѓани, од кои приведени се 3.110

Слободен печат

Спасовски: Кој ќе создаде поповолни услови таму ќе одат и инвеститорите

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Мицкоски: Постојат разговори, но не и консензус за датумот за избори

Слободен печат

Белгија има најголема стапка на смртност од коронавирусот заради „непотврдените случаи“

Слободен печат

Царовска: Владата со посебна сериозност ги разгледува барањата на странските инвеститори

Слободен печат

Реисот Сулејман Реџепи разрешен од функцијата

Слободен печат

Спасовски: Вонредната состојба го детерминира датумот на изборите

Слободен печат

Апелација расправа за жалбите за пресудите од 27 април, одбраната бара изземање на судиите

Слободен печат