Tag : мендух тачи

Вести Избори 2020

Тачи: Борба против коронавирусот, не со зборови туку во стотици милиони евра

Слободен печат
Кандидатите за пратеници во ИЕ6 од ДПА вчера остварија средби со граѓаните во повеќе населени места во тетовско. Како што соопшти информативната служба на ДПА, претседателот...
Вести Избори 2020

Тачи: Зибери е терорист од 1997 година од Гостивар и Тетово, дводомен Парламент за Албанците повеќе да не бидат мајоризирани

Слободен печат
Претседателот на Демократската партија на Албанците Мендух Тачи во текот на вчерашниот ден остварил средба со граѓани на Гостивар, каде изразил уверување дека опцијата на...
Вести Избори 2020

Тачи: Јас како вицепремиер со право на вето ќе обезбедам еднаква и пропорционална распределба на буџетот

Слободен печат
Со ДПА во власта ќе се применува консензуална демократија, а јас како вицепремиер со право на вето ќе обезбедам еднаква и пропорционална распределба на буџетот,...
Вести Избори 2020

Мендух Тачи: Секој член на семејство треба да добие по 100 евра итна помош за надминување на последиците од кризата

Слободен печат
Претседателот на Демократската партија на Албанците Мендух Тачи вечерва оствари средби со граѓани во повеќе населени места во општина Брвеница. Тој порача дека е важно...
Вести Избори 2020

Мендух Тачи: Овие избори се многу важни во борбата за нашата слобода, но без пушка, туку со глас

Слободен печат
Демократската партија на Албанците вечерва во Тетово ја одржа првата предизборна средба со членови, граѓани и симпатизери. Лидерот Мендух Тачи посочи дека главниот фокус на...
Вести Избори 2020

Тачи во Тетово: Целта на ДПА – претседателот на партијата да биде заменик премиер

Слободен печат
Демократската партија на Албанците (ДПА) на градскиот плоштад во Тетово ја презентираше платформата за превремените парламентарни избори на 15-ти јули. „Доаѓа лето низ врата” е...
Вести Избори 2020

ДПА ја започна кампањата на гробот на Арбен Џафери

Слободен печат
Денеска во 10 часот, пред презентацијата на партиската платформа за претстојните парламентарни избори во јули годинава, лидерот на ДПА, Мендух Тачи, го посети гробот на...
Вести Македонија

Тачи: Ахмети е во мртов агол, идејата за премиер Албанец е тешка манипулација

Слободен печат
Претседателот на ДПА, Мендух Тачи идејата за премиер Албанец на Али Ахмети ја нарече тешка манипулација, потенцирајќи дека лидерот на ДУИ тоа го прави бидејќи...
Вести Македонија Слајдер

Тачи: Неодговорноста на Османи и ИВЗ се главни виновници за оваа ситуацијата

Слободен печат
Претседателот на Демократската партија на Албанците, Мендух Тачи на прес-конференција изјави дека постои индивидуална одговорност за големиот број на заразени со Ковид-19, посочувајќи дека досега...
Вести Македонија

Тачи побара Македонија да го следи примерот на Турција за Рамазан Бајрам

Слободен печат
Претседателот на Демократската партија на Албанците (ДПА) Мендух Тачи на денешната партиска прес-конференција истакна дека Северна Македонија за празникот Рамазан Бајрам треба да го следи...