СЗО: Лукот не помага против коронавирусот

Светската здравствена организација (СЗО) тргна во борба против гласините, полувистините и дезинформациите во врска со коронавирусот.

Под мотото „Мит бастерс“ на веб-страницата на СЗО, меѓу другото, се укажува на тоа дека лукот не штити од инфекција со коронавирус. Исто така, се укажува и на тоа дека засега не постојат индикации дека домашните миленичиња, мачките и кучињата, се заразиле досега.

– Ние се бориме не само против епидемијата, туку и против инфодемијата. Лажните вести се шират побрзо и полесно од вирусите и се исто толку опасни – рече шефот на СЗО, Тедрос Аданом Гебрејесус.

За да се заштитат луѓето од новиот вирус, треба често да ги мијат рацете и  потоа добро да ги избришат хартиени крпи. Исто така, СЗО не советува УВ-зрачење против коронавирусот, бидејќи може да предизвика проблеми на кожата. Исто така, и прскањето на кожата со алкохол и хлор не помага ако вирусите веќе се во организмот.

Ни маслото од сусам не го убива коронавирусот, истакнува СЗО по повод таквите гласини.

Се наведува дека постојат голем број хемиски средства за дезинфекција, кои го убиваат вирусот 2019-nCoV, меѓу кои се дезинфекциските средства врз основа на хлор, избелувач, етанол, хлороформ, но не смеат да се ставаат на кожата. СЗО исто така посочува и дека не се заканува опасност од инфекција со отворање писма или пакети од Кина.

„Од претходните анализи, знаеме дека коронавирусот на предмети какви што се писма и пакети не може да преживее долго“, наведува здравствената организација. Покрај тоа, се укажува дека антибиотиците и вакцините против воспаление на белите дробови, како што се вакцините против пневмококи или хемофилус грип тип Б, не пружаат заштита од новиот вирус. Дури ни редовното плакнење на носот не штити од инфекција со коронавирусот, додава СЗО, посочувајќи на уште една од низата дезинформации.

Прочитајте и...  Јужна Кореја: Граѓаните страдаа поради коронавирусот и сега заслужуваат награда за нивните напори

Прочитај повеќе

Помошникот на кралицата Елизабета заразен со коронавирус – „Сите сме престрашени“

Слободен печат

ПРЕПОРАКИ ОД ИЗОЛАЦИЈА со Александар Прокопиев: Да не заборавиме на суштинските човекови работи

Јасмина Кантарџиева Димков

Пејачот Боби Павловски е во заблуда… (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Пита-пица од готови кори: Брз и штедлив рецепт за вашата вечера!

Слободен печат

Беше на листата на најзгодни актерки на сите времиња, а потоа сама призна дека ја уништиле операциите! (ФОТО)

Васко Спасоски

Како да го спасите бракот од коронавирусот?

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Кучето направи штета на сопственичката и со тоа ја заштити од коронавирусот!

Васко Спасоски

Коронавирус против други вируси изразено во бројки (ВИДЕО)

Слободен печат

„Луј Витон“ распродаде бањарка од 36.500 фунти

Слободен печат

Комичар почина од коронавирус: На 70 години требаше да трча со олимпискиот факел!

Слободен печат

Тајландскиот крал се самоизолирал во хотел на Алпите и си направил харем со 20 жени (ФОТО)

Слободен печат

Легендарниот Раде Шербеџија се огласи со необична снимка: Прави ручек, сече кромид и наздравува

Слободен печат