Светот зборува за необичната глетка во оваа зоолошка: Горилата од Атланта со човечка рака! (ФОТО)

Неодамна во зоолошката во Атланта се одржа роденденот на горилата Анака која наполни 6 години. Но, таа не е само обична горила, има една работа која ја издвојува од другите и ја прави уникатна.

Facebook/Zoo Atlanta

Анака има уникатен пигмент на раката поради што таа наликува на човечка. Тие како и сите примати имаат уникатен отпечаток по кој се разликуваат едни од други, но и покрај тоа што сме навикнати приматите да имаат нокти наместо канџи, сепак е невообичаено да се со оваа бледо розова/беж нијанса на кожа која многу наликува на човечка.

Facebook/ZooAtlanta

Од зоолошката велат дека не само што е уникатна кожата на Анака, но исто толку уникатен е и нејзиниот карактер. Темпераментната горила често се спротиставува на нејзините родители за да го добие „главното“ место за храна и сок. Таа исто така постојано се шета закачена за грбот на нејзините брат и сестра и им додева.

Прочитајте и...  ПРЕПОРАКИ ОД ИЗОЛАЦИЈА со Маја Талевска Печников и нејзините вежби, ајде да вежбаме заедно! (ВИДЕО)
Facebook/ZooAtlanta

Навистина се гледа нивната поврзаност со човечкиот род.

Интерсно или можеби и малку морничаво?

Прочитај повеќе

Гордоста пред сè: На овие хороскопски знаци најтешко им е да кажат „извини“

Слободен печат

Преубавата навивачка од Светското првенство во фудбал во Русија, бара маж за во карантин! (ФОТО)

Васко Спасоски

ПРЕПОРАКИ ОД ИЗОЛАЦИЈА со Маја Талевска Печников и нејзините вежби, ајде да вежбаме заедно! (ВИДЕО)

Јасмина Кантарџиева Димков

Ќерката на Здравко Чолиќ ги „запали“ социјалните мрежи со фотографија во мрежасти хулахопки! (ФОТО)

Васко Спасоски

Што прави светот во изолација? 19 интересни фотки и видеа кои многу ќе ве насмеат! (ФОТО+ВИДЕО)

Слободен печат

Прва жртва во кралските редови: Од коронавирус почина шпанската принцеза Марија Тереса!

Васко Спасоски

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Манекенката непрепознатлива, карантинот си го прави своето! (ФОТО)

Слободен печат

Ова се опасни грешки во готвењето: Од јајцата се добива салмонела, а медот може да биде канцероген!

Васко Спасоски

Внимавајте! Коронавирусот може да го има и на овошјето и зеленчукот, еве како да го отстраните!

Васко Спасоски

Овие фотографии од самоизолација се хит на Интернет, не знаеме која од која е посмешна! (ФОТО)

Слободен печат

Лозано се потстрижа „кец“ и ги предизвика другарите да го сторат истото! (ФОТО)

Васко Спасоски

Десерт без јајца и брашно

Слободен печат