Светот зборува за необичната глетка во оваа зоолошка: Горилата од Атланта со човечка рака! (ФОТО) - Слободен печат

Светот зборува за необичната глетка во оваа зоолошка: Горилата од Атланта со човечка рака! (ФОТО)

Неодамна во зоолошката во Атланта се одржа роденденот на горилата Анака која наполни 6 години. Но, таа не е само обична горила, има една работа која ја издвојува од другите и ја прави уникатна.

Facebook/Zoo Atlanta

Анака има уникатен пигмент на раката поради што таа наликува на човечка. Тие како и сите примати имаат уникатен отпечаток по кој се разликуваат едни од други, но и покрај тоа што сме навикнати приматите да имаат нокти наместо канџи, сепак е невообичаено да се со оваа бледо розова/беж нијанса на кожа која многу наликува на човечка.

Facebook/ZooAtlanta

Од зоолошката велат дека не само што е уникатна кожата на Анака, но исто толку уникатен е и нејзиниот карактер. Темпераментната горила често се спротиставува на нејзините родители за да го добие „главното“ место за храна и сок. Таа исто така постојано се шета закачена за грбот на нејзините брат и сестра и им додева.

Facebook/ZooAtlanta

Навистина се гледа нивната поврзаност со човечкиот род.

Интерсно или можеби и малку морничаво?

Прочитај повеќе

Виц на денот: Муабет

Слободен печат

Здрав колач со чиа семе и чоколадо

Слободен печат

Симптоми кои откриваат каква несоница ве мачи

Слободен печат

Ова ќе биде најпопуларна фризура во 2020 година!  

Слободен печат

ТЕСТ: Откријте дали сте привлечна, искрена или пребирлива заводничка

Слободен печат

Наши миленици: Перо, другар му на Миланче, Ушка, Шаре и мачката Карлита

Слободен печат

Остави Коментар

20 − fifteen =

Прочитај повеќе

Домашен декор: Класичната сина боја ќе ја одбележи 2020  

Слободен печат

Поради овие грешки може да изгледате НЕУРЕДНО

Слободен печат

Жените кажаа како треба да изгледа совршениот маж

Јасмина Кантарџиева Димков

Типови на срам и какви се последиците врз личноста

Слободен печат

Моника Белучи со „вау“ нов имиџ

Слободен печат

Татјана Стојановска: Високи потпетици носам само кога морам

Јасмина Кантарџиева Димков