СВЕТО ЈА ЗАТВОРИ BIP! 150 работници останаа на улица!- Слободен печат

СВЕТО ЈА ЗАТВОРИ BIP! 150 работници останаа на улица!

Познатата Белградска индустрија на пивото (BIP), најверојатно ќе биде затворена многу наскоро, потврдуваат за „B92“.

На работниците во производство им биле поделени откази, а што ќе се случи со останатите се уште е неизвесно.

– Тука е тотален хаос. Луѓето добија откази… Не се знае што ќе се случи со другите. Во тек се состаноци на кои ќе биде одлучено… Никој не знае што ќе се случи – рекло обезбедувањето на пиварата за „B92“.

Тие потенцираа дека ваквата состојба трае веќе две години.

Иако сопственикот, македонскиот бизнисмен Светозар Јаневски, кој во 2017 година ги закупи погоните на „BIP“ кои беа под стечај, вети дека ќе ја среди состојбата, но тоа не се случи.

– Македонецот ветуваше дека ќе биде многу подобро кога пристигна, а сега само си замина… Ништо не се знае – вели соговорникот на „B92“.

Наместо да ги исполни ветувањата и да ја обнови фабриката, тој одеднаш ја напушти.

Редакцијата на „B92“ се обидела да стапи во контакт со управата на „BIP“, но никој не одоговорил од канцеларијата на директорот.

Наскоро се очекуваат повеќе информации во врска со иднината на „BIP“.

Прочитај повеќе

Тачи договорот за авиолинијата го смета за одличен и незаменлив проект

Слободен печат

Тачи: Со Гренел зборувавме за дијалогот Косово-Србија

Слободен печат

Хафтар воведе забрана за сите видови авиони: Ќе го соборам секој што ќе полета од Триполи

Слободен Печат

Османи: ДУИ ќе го почитува принципот „победник со победник“

Слободен Печат

О2 иницијативата бара објаснување за одложувањето на расправата за забрана за увоз на отпад во Собранието

Слободен печат

ЦИА ОТКРИВА: САД го поддржувале Садам Хусеин во нападите со нервен гас врз Иран

Слободен Печат

Остави Коментар

eleven − 5 =

Прочитај повеќе

НОВА ТРГОВСКА ВОЈНА НА ПОВИДОК: Британците предизвикуваат гнев, а причината се Гугл и Фејсбук

Слободен печат

Макрадули: Во 2020 нов повик за субвенции за поставување филтри кај мали и средни компании

Слободен Печат

Продолжува процесот за отповикување на Трамп

Слободен Печат

СИЛЕН ЗЕМЈОТРЕС ВО ТУРЦИЈА: Почуствуван е и на грчкиот остров Лезбос

Слободен печат

Кина го затвора Вухан поради опасност од ширење на коронавирусот

Слободен Печат

Отфрлени промените на предлог-законот за Брегзит

Слободен Печат