Стабилизирана бројката на новозаразените на околу 10 отсто од тестираните, засега нема потреба од нови мерки

 Нови 141 случај со Ковид-19 од 1.559 тестирања беа евидентирани во вчерашниот извештај на Министерството за здравство за изминати 24 часа. Починат е пациент од Скопје на возраст од 79 години. Регистрирани се 94 оздравени пациенти.

Вкупниот број Ковид дијагностицирани во земјава од почетокот на епидемијата изнесува 17.483, бројката на оздравени пациенти е 14.516, на починати е 722, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 2.245. Од вкупниот број активни случаи во Скопје има 650, во Куманово 183, во Тетово 166, во Струмица 147, во Кочани 139, во Прилеп 123, во Гостивар 108…

Досега во земјата се направени вкупно 184.097 тестирања на Ковид -19.

На Инфективната клиника примени се 10 пациенти. Вкупно се хоспитализирани 67 пациенти од кои на кислородна поддршка се 27 пациент, нема пациенти на механичка вентилација. Во болницата во Козле хоспитализирани се пет деца и три мајки позитивни на Ковид-19, едно дете и една мајка суспектни на вирусот. Во ГОБ „8 Септември” примени се тројца пациенти. Вкупно хоспитализирани се 37 пациенти од кои на респиратор се пет пациенти.

Прочитајте и...  Убава вест: Пронајден е дедо Васил

Во болницата во Битола се хоспитализирани 18, а во болницата во Штип се 44 пациенти. На инфективните одделенија во Тетово, Охрид, Велес, Куманово, Прилеп, Гостивар, Струмица и Струга се хоспитализирани 166, позитивни и сомнителни на Ковид-19.

Активни случаи по општини во Скопје има во Аеродром – 97, Центар – 91, Карпош – 83, Гази Баба – 80, Кисела Вода – 69, Чаир – 62, Ѓорче Петров – 47, Бутел – 29, Илинден – 25, Шуто Оризари – 17, Сарај – 12, Студеничани – 8, Петровец – 7, Арачиново – 5, Чучер Сандево – 5, Сопиште – 3, Зелениково – 2, осум се странци, а еден е нераспределен.

Министерот за здравство Венко Филипче вчера изјави дека засега нема потреба од допoлнителни рестриктивни мерки, бидејќи по иницијалното зголемување на бројот на заразени од Ковид -19 состојбата се стабилизира. Бројот на новодијагностицирани, појасни, по иницијалното зголемување особено нагло во изминатата недела, се стабилизираше на близу десет проценти од вкупниот број направени тестови.

Прочитајте и...  Шокантни сознанија: Шишиња за бебињата испуштаат микропластика кога се загреваат

– Тие контроли на случаите и увид во епидемиолошките анкети кои ги прават епидемиолозите сега засега не оставаат простор за некаква паника, односно дека има најава дека има неконтролирано ширење на вирусот, нешто што би требало да наметне потреба од некакви дополнителни рестриктивни мерки. Искрено се надевам дека никој од нас ниту ние, ниту нашата земја, ниту целиот регион заради тоа што очигледно дека насекаде има иста или слична епидемиолошка ситуација, нема да се соочиме со таква ситуација да треба да препорачаме рестрикција, рече Филипче.

Според него, првиот чекор би бил некоја форма на поблаги рестриктивни мерки, го најавиле ограничувањето на јавните собири, односно целосната забрана во некои општини, региони каде што ќе сметаат дека бројките и начинот на пренос укажува дека има начин на трансмисија на  вирус што треба да се запре со таков начин на рестрикција. Потенцира дека маските на отворено засега не се задолжителни, меѓутоа доаѓа есенски, зимски период во кој луѓето треба да се штитат и од настинки и од сезонски грип.

Прочитајте и...  Мицкоски: Прогонот на политички неистомисленици стана секојдневие за власта и мора да запре

– Исто така, во повеќе меѓународни списанија се укажува дека е можно и ПМ честичките во ситуација кога има загадување да бидат преносители на вирусот. Значи тоа се аргументите кои ние ги евалуираме и врз основа на кои носиме препорака каква мерка ќе се донесе. Засега нема знаци дека треба да се препорача и некаква друга дополнителна поблага рестрикција, а далеку секако и од целосен карантин, рече Филипче. 

Поврзани вести

Папата Франциск за првпат поддржа легализација на истополови бракови: Имаат право на семејство

Слободен печат

Димовски: Нема што да се дебатира за онлајн седници, Уставот е јасен

Маријана Митровска

Умре волонтер кој учествувал во тестирањето на Оксфорд вакцината против ковид-19

Слободен печат

ОММ: Пратениците да ги донираат лаптопите онаму каде што се најпотребни

Слободен печат

Мерните станици за квалитетот на воздухот обоени во аларманта црвена боја

Маријана Митровска

Рекламација на производи од 847 милиони долари: Ј. Кореја купи четири дрона од САД, два со дефекти

Слободен печат

Остави Коментар