Среде епидемија киднапиран директор на болница на Хаити, персоналот одбива да прима пациенти

Голем број луѓе се собраа пред болницата во солидарност со Битар, кој заедно со неговиот брат близнак раководи со болницата. Болничкиот персонал бара ослобоување на Битар.

Директорот на една од главните болници на Хаити вчера е киднапиран, а болничкиот персонал во знак на протест одбива да прима пациенти и покрај епидемијата со новиот коронавирус.

Хирургот Џери Битар е киднапиран кога го напуштил домот за да оди на работа. Голем број луѓе се собраа пред болницата во солидарност со Битар, кој заедно со неговиот брат близнак раководи со болницата. Болничкиот персонал бара ослобоување на Битар.

На Хаити досега се потврдени осум случаи на новиот коронавирус, а претседатеот Жовенел Моисе минатата недела прогласи вонредна состојба и нареди затворање на училиштата и фабриките со цел да се спречи ширењето на Ковид-19. Но, речиси половината од населението живее под границата на сиромаштијата и се на улиците, занемарувајќи ги препораките да останат во домовите и да држат социјална дистанца.

Прочитајте и...  Црногорскиот премиер ја симна маската и најави отворање на границите на 1 јуни

Хаити има околу 11 милиони жители располага со 64 респиратори.

Бројот на киднапирање на Хаити годинава драстично се зголеми поради политичката и економска криза во најсиромашната држава во западната хемисфера. Полицијата само во јануари потврди 15 случаи на киднапирање.

Прочитај повеќе

Во Сао Паоло погреби на секои 10 минути, а епидемијата сѐ уште не го достигна својот врв

Слободен печат

Мјанмар првиот извештај за заштитата на Рохинџите го поднесе до Судот на ОН

Слободен печат

Русија забрани увоз на гориво на четири месеци

Слободен печат

Социјалната дистанца во авионот донесува поскапи карти?

Слободен печат

Семејство по 92 години „владеење” ја изгуби власта во француската општина Бозак

МИА Агенција

Рекордно мал број загинати во сообраќајни несреќи во Германија

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Галичани му го честитаа изборот за викарен епископ на Архимандрит Партениј

Слободен печат

Вака Американците се „дистанцираа“ викендов, среде пандемијата (ВИДЕО)

Слободен печат

СЗО привремено го прекина испитувањето на лекот хидроксиклорокин во лекувањето на коронавирусот

Слободен печат

Демант од проректори на УКИМ до ректорот Јанкуловски

Слободен печат

Мицкоски: Август и септември најдобар период за одржување на избори, тогаш е најбезбедно за здравјето на граѓаните

Слободен печат

Џо Бајден се појави во јавност првпат по два месеца

Слободен печат