Спој на паганизмот и христијанството: Фестивал на змии во Италија (ФОТО)

Во малиот италијански град Кокуло, во црквата „Santa Maria delle Grazie“ се наоѓа дрвена статуа на Свети Доминик. На секој 1 мај скулптурата на светецот е во центар на настанот „Processione dei Serpari”, односно Фестивал на змиите, кој се одржува повеќе од 700 години.

Profimedia

Според преданијата еден бенедиктански монах во 10 век го расчистил полето околу Кокуло од змии, а притоа ги лекувал луѓето од смртоносните каснувања.

Profimedia

Се смета дека со тек на времето приказната се споила со паганските преданија за божицата на змиите Агниција и така фестивалот се развил во денешниот облик.

Profimedia

Фестивалот почнува со изнесување на скулптурата прекриена со змии од црквата.

Иако глетката може да биде вознемирувачка, на сите змии им се отстранети жлездите и тие се добро хранети, па малку е веројатно дека ќе бидат вознемирени во текот на процесијата.

Прочитајте и...  Како да откриете носител на ковид-19 кој нема видливи симптоми
Profimedia

Единствено лошо што може да се случи е змијата да падне од статуата, бидејќи според верувањата, тоа донесува лоша среќа.

Прочитај повеќе

Ирина Шајк не можеше да си ја закопча сукњата, па ѕирна задникот! (ФОТО)

Васко Спасоски

Како да препознаете дека на вашето тело му недостига магнезиум? Минералот кој е важен за виталните функции!

Слободен Печат

Погледнете зошто путерот од кикирики може да ви помогне полесно да заспиете!

Слободен Печат

Малку жени би имале храброст да го облечат ова: Погледнете како се појави Карлеуша на снимањето на „Ѕвездите на Гранд“ (ФОТО)

Васко Спасоски

Страста на жената во овој хороскопски знак привлекува многумина, но е тешка за сакање!

Слободен Печат

Филмскиот фестивал во Кан ќе се одржи во мини, симболично издание!

Слободен Печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Кајли Џенер ужива во есента: Најмладата милијардерка го дочека новото годишно време во бикини кое едвај ѝ ги задржа градите! (ФОТО)

Слободен Печат

Морничавиот проект на Нетфликс: Што би направиле за само малку слава? (ВИДЕО)

Слободен печат

Ѕвездата од серијата „The Witcher“ сака да биде новиот Бонд: Дали Хенри Кавил е вистинскиот избор за агентот 007?

Слободен печат

Овој чај експресно помага во отстранување на болката во грлото и кашлањето!

Слободен Печат

На аукција вреќичката за инфузија која ја користел Мајкл Џексон

Слободен печат

Погледнете кое хоби најмногу ќе ве опушти: Одлично е за справување со стресот!

Слободен Печат