Спасувачка акција во Белград: Дете паднало во дупка длабока пет метри

Фото: EPA-EFE/ANGELO CARCONI

Дете на возраст од 12 години попладнево паднало во шахта длабоко четири до пет метри во напуштена фабрика во белградската населба Звездара.  

Детето се здобило со тешки повреди, односно неколку скршеници, но е надвор од животна опасност. Момчето е свесно и комуникативно и со возило на Итна помош е пренесено во белградскиот Ургентен центар.

Видео на денот