Спасовски: Да не шпекулираме за бегството на Спасов, истрагата нека ја утврди одговорноста

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски денеска одговарајќи на новинарско прашање во врска со шпекулациите дека во бегството на поранешниот специјалец се вмешани и некои полициски службеници, нагласи дека има разни шпекулации и оти полицијата не смее своите одлуки да ги темели на ниво на шпекулации.

Истакна дека вчера конечно Јавното обвинителство во Штип отвори истрага за да се види кој се е вклучен во тој процес.

-Ако има одговорност, ако се покаже дека има казнивост ќе влијаеме превентивно на сите идни случувања. Ситемот мора да почне да функционира ако сакаме да имаме правна држава, во која ќе веруваат граѓаните, тоа мора да го прават не само една, туку сите институции, сите заедно да работиме за да ги задоволиме интересите на граѓаните- рече Спасовски, кој денеска ја посети реновираната полициска станица во Валандово.

Прочитајте и...  Шекеринска: ВМРО-ДПМНЕ не смее да каже ни „п“ од правна држава

Поранешниот специјалец Спасов е осуден на казна затвор 14 години за убиството на Мартин Нешковски, а кое се случи вечерта по прославата на ВМРО-ДПМНЕ по победата на парламетарните избори. Казната затвор ја издржува од 2011 година, а во прекин му е од лани поради здравствени проблеми. Тој требаше да се јави во Затворот „Идризово” на 18 октомври. Спасов од минатиот понеделникот се бараше на територија на државата, но откако истражните органи не го пронајдоа и немаа никаква дојава за него, од минатиот вторник доцна попладнето МВР распиша меѓународна потерница по него.

Прочитај повеќе

Директорот на ФДА се сомнева во најавите на Трамп за вакцина против Ковид-19

Слободен печат

Нов пакет мерки вредни 1,5 милијарди долари за чилеанската средна класа поради Ковид-19

Слободен печат

Франција не ја забранува целосно „Хуавеј” од 5G мрежата, но воведува ограничувања

Слободен печат

ДУИ бара само премиер, Села албанска цела да е?!

Соња Христовска Угриновска

Поради голем број новозаразени со Ковид-19, одложено отворањето на Таџ Махал

Слободен печат

Хјустон и Остин бараат дозвола да наредат луѓето да останат дома поради Ковид-19

Слободен печат

1 comment

НЕВЕН ГНЕВЕН 07/11/2019 - 07:42 at 07:42

А бегството на Груевски? Го заборави ли? Или и нему му помогнавте за да не ви се меша во манџата.

Reply

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Научници бараат од СЗО да ги промени препораките поради докази за воздушна трансмисија на Ковид-19

Слободен печат

Иранските власти тврдат дека изградиле подземни ракетни градови

Слободен печат

Заев порача дека заврши времето на груевизмот и национализмот, за Мицкоски овие избори се за обелување на образот на нашите предци

Слободен печат

Во континуитет висок број починати и новозаразени од Ковид-19 во земјава

Слободен печат

Променливо облачно со сончеви периоди, попладне нестабилно со појава на град

Слободен печат

Курсна листа на НБРМ: Колкава е вредноста на еврото денеска?

Слободен печат