Сопругата на Рамуш Харадинај прогласена за една од најмоќните жени во светот (ФОТО)

Анита Харадинај, сопругата на премиерот на Косово, Рамуш Харадинај, присуствуваше на Самитот на жените во Лондон, каде што беше избрана за една од најмоќните жени во светот, јавува Зери.

На својот Фејсбук профил Анита напиша дека се чуствува среќна бидејќи можела да сподели една успешна приказна на жените од Косово, меѓу многуте успешни жени од светот.

На овој успех на Анита се радуваше и косовскиот премиер Рамуш Харадинај, кој изјави дека нема подобро чувство отколку да имаш покрај себе силна жена.

– Денеска сум многу среќен и почестен за наградата на „Phenomenal Global Women“ на Глобалниот женски самит – 2019 година во Лондон, која ја доби Анита. Не постои подобро чувство отколку да си во близина на моќна жена која не се предава никогаш и која се бори за правата на жените – рекол Рамуш Харадинај.

Прочитајте и...  СДСМ прогласи победа на изборите, ВМРО-ДПМНЕ најавува трка за состав на ново парламентарно мнозинство

Инаку, Анита Харадинај е и позната презентерка на вести во Косовска телевизија.

Фото: Фејсбук

View this post on Instagram

#11vjetshtet🇽🇰

A post shared by Anita Mucaj (@amucaj) on

Прочитај повеќе

Апасиев: Левица е оштетена за околу 10 илјади гласа, украдени ни се тројца пратеници

Слободен печат

Борисов: Владата мора да опстане поради борбата против Ковид-19

Слободен печат

Хоџа: Го удвоивме бројот на мандати, во Собрание ќе имаме четири пратеници

Слободен печат

Технолошки гигант планира да инвестира 10 милијарди долари во Индија

Слободен печат

Грк со секира масакрирал три лица во даночна служба во Козани

МИА Агенција

Поради голем пожар во близина на Атина, евакуирани населби и детски камп

МИА Агенција

Остави Коментар

Прочитај повеќе

ВО ЖИВО: Пресконференција на претседателот на Владата Оливер Спасовски

Слободен печат

Во Гостивар се запали возило со изборен материјал

Слободен печат

Пленковиќ од Милановиќ доби мандат за формирање нова влада на Хрватска

Слободен печат

СДСМ: Мицкоски е изгубен во сопствените заблуди, па заборавил и да брои

Слободен печат

И гувернерот на Оклахома заразен од коронавирус

Слободен печат

Москва: Изградбата на Северен тек 2 ќе бида завршена и покрај санкциите а САД

Слободен печат