Сочна и вкусна: Пита со праски и суво грозје (РЕЦЕПТ)

Праските се сега најубавото овошје, а ако од нив направите пита, сите ваши сетила ќе уживаат во неа.

Потребно ви е:

– 1/2 килограм тенки кори
– 150 грама шеќер
– 1 кг праски
– 4 јајца
– 4 лажици гриз
– 150 грама суво грозје
– 50 мл масло
– 1/2 прашок за печиво

Подоготовка:

Јајцата изматете ги со шеќерот, додадете го гризот со прашокот за печиво, сувото грозје, маслото и се добро изедначете. Првата кора раширете ја на работната маса и малку намастете ја. Праските измијте ги, па олупете ги и исецкајте ги на кришки.

Втората кора намачкајте ја со фил од јајца (2-3 лажици). Ставете ја третата кора која исто така ќе ја премачкате со фил и на дното наредете ги излупените праски. Свиткајте ги краевите па завиткајте во ролат. Истото направете го и со останатите кори. Печете на 200 степени околу 50 минути (зависно од јачината на вашата рерна).

Прочитајте и...  Солен пилинг за лице и тело кој ќе ви подари младешка и негувана кожа - Направете го сами!

Прочитај повеќе

Свежа кожа – ново лице: Жолт индиски пилинг од куркума кој длабински ја чисти кожата за само 20 минути

Слободен печат

Прекумерното потење во топлите денови може да ве доведе до непријатна ситуација – Еве како да го спречите!

Слободен печат

Историски настан: Астронаутите на Спејсикс и НАСА пристигнаа на вселенската станица (ВИДЕО)

Слободен печат

РЕЦЕПТ: Кифлички со јогурт

Слободен печат

Свештеник одржа миса на Фејсбук, но не забележа дека стиснал погрешно копче (ВИДЕО)

Слободен печат

Ана Николиќ го прифати предизвикот на Цеца: Објави неодолива фотографија од детството!

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Урнебесно! Андрија Милошевиќ ги запали социјалните мрежи со новиот предизвик! (ВИДЕО)

Слободен печат

Не тато, застани немој – Погледнете како овој пензионер и покрај карантинот отиде на кафе – КАКО ГОСПОДИН! (ВИДЕО)

Слободен печат

„Битлси“, Блонди „U2“: Погледнете како би изгледале омотите на славните музички албуми во време на коронавирус! (ФОТО)

Слободен печат

Неверојатно куче посвоило бебе опосум од кое не се одвојува ниту денес (ВИДЕО)

Слободен печат

Убедени се дека така ќе им биде полесно: Истражување открива зошто луѓето изневеруваат

Слободен печат

Анџелина има сериозна здравствена криза? Светските медиуми пишуваат за актерката, причината е тажна, а асистентките се во паника!

Слободен печат