18 C
Скопје

Tag : грозје

Магазин Магазин слајдер Семејство

Чоколадо, грозје, коски од живина и друга храна која не смее да ја јаде вашето куче

Слободен печат
Сè што е вкусно за луѓето, не треба да го консумираат нивните миленичиња со четири нозе. Некои намирници и пијалоци се токсични, а во најлош...
Вести Македонија

Гевгелиското трпезно грозје на чекор до големите европски супермаркети

Слободен печат
Една од водечките мрежи за дистрибуција на свеж зеленчук и овошје во Европа, „Greenyard”, денеска на онлајн презентацијата во Германија ја претстави и гевгелиската компанија...
Вести Економија

Исплатени 377,7 милиони денари за откупено грозје за винската индустрија

Слободен печат
 Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделството и руралниот развој заедно со Генералниот секретеријат на Владата денеска на сметките на 8.780 лица им исплати вкупно 377,7...
Вести Економија Слајдер

Учесниците во винарскиот сектор може да добијат по 300.000 евра помош

Слободен печат
На лозарите, винарниците и на откупувачите на винско грозје, Владата планира  годинава да им дава вонредна парична помош, покрај редовните земјоделски субвенции, а која заедно...
Вести Економија

При крај бербата на грозје во Тиквешко, лозарите задоволни од субвенциите

Слободен печат
 Привршува бербата на грозје во Тиквешко како најголем лозаровинарски регион, претседателот на Здружението „Напредни лозари”, Трајче Кулев попладнево изрази задоволство што, како што нагласи, државата годинава помогна со дополнителни субвенции...
Вести Економија Слајдер

Хоџа: Помагаме да се откупи голем дел од грозјето за да го избегнеме најлошото

Слободен печат
–Квалитетот на грозјето годинава не е таков како што очекувавме и поради природните околности во лозарството има речиси елементарна непогода, но со мерките што ги...
Вести Економија

Трипуновски: Четири денари за килограм грозје е потценување на трудот и маката на лозарите (ВИДЕО)

Слободен печат
Ситуацијата со откупот на грозјето е алармантна. Сезоната на откуп на грозје веќе е во завршна фаза, а повеќе од половина од грозјето се уште...
Вести Економија

Пакет владини мерки за поддршка на лозарите

Слободен печат
Владата на денешната седница ја разгледа и усвои „Информација за состојба на откупот на грозје од реколта 2020 година со предлог мерки”, со која го...
Магазин Магазин слајдер Храна

Јадете грозје, може да ви го препороди телото!

Слободен печат
Кардиоваскуларните болести, канцерот и дијабетот се најчестите тешки болести на Балканот, а еве како грозјето може да ви помогне да ги спречите. Ги спречува срцевите...
Вести Македонија

Лозарите поделени: Дел се задоволни од понудените откупни цени, дел сметаат дека се ниски

Слободен печат
Дел од лозарите се задоволни од исходот на денешниот состанок со владините претставници, а дел сметаат дека се ниски цените што ги нудат откупувачите. Од...