Собранието ја разреши техничката министерка Рашела Мизрахи

По повеќечасовна расправа, Собранието со 62 гласа „за“ и 26 гласа „против“ ја разреши техничката министерка за труд и социјална политика Рашела Мизрахи.

Разрешувањето на министерката следуваше откако техничкиот премиер Оливер Спасовски до Собранието достави предлог за разрешување, поради тоа што министерката неколку пати одржа прес-конференција во министерството пред табла со името Република Македонија.

Според Спасовски, министерката го прекршила Уставот и така ги загрозила европските интеграции на Македонија, а Мизрахи рече дека таблата во Министерството ја затекнала кога ја преземала функцијата од поранешната министерка Мила Царовска.

Прочитајте и...  Царовска: Дискутираме за целодневната настава, исплатата на плати од 5-ти до 7-ми во месецот

Прочитај повеќе

Хафтар: Ќе ги отвориме нафтените полиња за да ја обезбедиме иднината на Либија

Слободен печат

Советот за човекови права на ОН усвои Резолуција за Белорусија

Слободен печат

Германското МНР за бугарскиот меморандум- историјата нека им остане на историчарите

Слободен печат

Димитров: Бугарија во членот 2 од Договорот за пријателство има обврска да ни помага во процесот на европска интеграција

Слободен печат

Ковачев: Гоце Делчев е на Македонија, никој не сака да и го земе, тој е и на Бугарија

Слободен печат

Над 13 илјади заразени во еден ден во Франција, во Париз заразата се шири најбрзо

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Во Атина „цвета“ короната, 40 отсто од вработените ќе работат од дома, се откажуваат концерти и кино проекции

Слободен печат

Претседателот на Гватемала заразен со ковид-19

Слободен печат

ВМРО-ДПМНЕ: Николовски и неговиот шеф се криминалци

Две брачни двојки пријавиле 1.200 лажни бремености, од француските власти извлекле близу два милиони евра

Слободен печат

Џонсон: Доаѓа втор бран, се плашам дека е неизбежен

Османи: Нема да дозволам сопки и емоции да влијаат на патот кон ЕУ, верувајте во тоа

Слободен печат