Tag : разрешување

Вести Регион

Собранието во Косово гласа доверба на новата Влада на Курти

Слободен печат
Започна вонредната седницата на косовското Собрание на која пратениците треба да гласаат за доверба на Владата на Курти. Барањето да гласање доверба е на иницијатива...
Вести Македонија Слајдер

Денес ќе биде разрешена директорката Биљановска и ќе биде назначен в.д. директор

Слободен печат
Денеска ќе биде разрешена директорката на Клиниката за дерматологија Нина Цаца Биљановска, потврди министерот за здравство Венко Филипче. Тој рече дека има таква можност и...
Вести Регион

Мета е подготвен на секакво сценарио: „Никој не може да ме разреши пред да ми заврши мандатот“

МИА Агенција
Албанскиот претседател Илир Мета, гостувајќи во емисијата „Опен“ на Топ чанел, даде изјава, велејќи дека во „војната“ со владата е подготвен за какво било можно...
Вести Македонија Слајдер

Мицкоски на Фејсбук ја поддржа „дисидентката“ Мизрахи

Слободен печат
Додека синоќа пратениците во Собранието жестоко расправаа за предлогот за разрешување на техничката министерка за труд и социјална политик, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски на...
Вести Македонија Слајдер

СДСМ: Заштитен е Уставот, интересите на граѓаните и европската перспектива на државата

Слободен печат
Од СДСМ ја поздравија одлуката на пратениците на Собранието на Република Северна Македонија за разрешување на сега веќе поранешната техничка министерка за труд и социјална...
Вести Македонија Слајдер

Собранието ја разреши техничката министерка Рашела Мизрахи

Слободен печат
По повеќечасовна расправа, Собранието со 62 гласа „за“ и 26 гласа „против“ ја разреши техничката министерка за труд и социјална политика Рашела Мизрахи. Разрешувањето на...
Вести Македонија

Димков: Мизрахи е новата Мирка Гинова

Пратеникот од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Трајко Димков, од собраниската говорнца ѝ се заблагодари на техничката министерка за труд и социјала Рашела Мизрахи за дадената лекција...
Вести Македонија Слајдер

Предлогот за разрешувањето на Мизрахи ставен на денешната 136. собраниска седница

Слободен печат
Предлогот за разрешување на техничката министерка за труд и социјална политиказ Рашела Мизрахи е ставен денеска на собраниска седница. Џафери за денес свика две седници,...
Вести Македонија

Спасовски за разрешувањето на Мизрахи: Опозицијата да биде мудра и да предложи нов кандидат кој го почитува Уставот

Слободен печат
Можам да правам компромис и да разговараме за политички теми, можеме да бараме решенија за тие теми, но да правам компромис за почитување на Устав...
Вести Македонија Слајдер

Мизрахи: Не сум виновна за ништо

Слободен печат
Вчера во собранието техничкиот министер Оливер Спасовски поднесе барање за разрешување на техничката министерка за труд и социјална политика Рашела Мизрахи. Одлуката на Спасовски е...