Со гласовите на СДСМ, Левица и „Поинаку“ разрешени раководствата на битолските јавни претпријатија, советниците од ВМРО-ДПМНЕ ја напушти седницата

Фото: Васка М. Младеновска / Слободен печат

Пред малку, по речиси десетчасовна расправа, денес првпат конституираното мнозинство во Советот на Општина Битола, кое го сочинуваат советниците од СДСМ, независната листа „Поинаку“ и Левица, со вкупно 18 гласа „за“ ги разреши управните и надзорните одбори на шест градски јавни претпријатија.

Пред гласањето, советниците на ВМРО-ДПМНЕ, кои имаа деловнички забелешки на ставањето на точката за разрешување на управните и надзорните одбори на дневен ред, ја напуштија седницата.

Разрешени се управните и надзорните одбори на јавните претпријатија: „Водовод“, „Комуналец“, „Пазари“, „Паркинзи“, индустриската зона „Жабени“, како и на Културно-информативниот центар во градот.

Единствено јавно претпријатие кое не се најде на дневен ред за разрешување на управниот и надзорниот одбор остана ЈП „Нискоградба“.

Како причина за разрешување на членовите на управните и надзорните одбори беа наведени негативните резултати и загубите што ги прикажаа шесте битолски јавни претпријатија.

Напуштајќи ја седницата, советниците на ВМРО-ДПМНЕ рекоа дека одлуката за разрешување на управните и надзорните одбори градоначалникот на Битола Тони Коњановски нема да ја потпише.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот