12 C
Скопје

Словачка одобри употреба на руската вакцина „Спутник V”

Словачкиот министер за здравство Марек Крајци изјави дека руската вакцина „Спутник V” е одобрена за употреба во земјата до крајот на август.

Вакцината ќе употребува во Словачка во согласност на статусот на исклучок, доделен од Министерството за здравство како лек што не е регистриран.

Лицата кои ќе сакаат да се вакцинираат со „Спутник V” треба да потпишат согласност, со која ќе потврдат дека се свесни оти Европската агенција за лекови (ЕМА) досега не ја има одобрено руската вакцина.

Вакцинацијата ќе биде на доброволна основа и нема да биде ограничена од возраста на примателот.

Премиерот на Словачка, Игор Матович вчера изјави дека Братислава ќе набави два милиона дози од вакцината „Спутник V”.

Прочитајте и...  Димитров: Немаше кибер напади на изборите во Бугарија

Поврзани вести

ЕУ воведе санкции за официјални лица во Иран: Техеран одговори со прекинување на соработката

Слободен печат

Американската амбасада во Сараево нема да шпекулира за наводни изјави за територијални поделби

Слободен печат

Дачиќ: Не бев близок со семејството Милошевиќ, но не бев предавник

Слободен печат

77-годишен могилчанец уапсен откако им се заканувал на соселаните со пиштол

Слободен печат

Лукаревска: Најостро демантирам дека Дејан Смилевски имал каква било допирна точка со МојДДВ

Слободен печат

Рашковски вози џип вреден 74 илјади евра кој не фигурира во неговиот анкетен лист

Слободен печат

Остави Коментар