Словачка ја поддржува кандидатурата на Марк Руте за генерален секретар на НАТО

Петер Пелегрини - Фотографија ЕПА, Јакуб Гавлак

Претседателот на Словачка, Петер Пелегрини денеска изјави дека Братислава ја поддржува кандидатурата на Марк Руте за генерален секретар на НАТО.

Пелегрини посочи дека Словачка досега претпочитала „географски поблизок“ кандидат од Централна и Источна Европа, како романскиот претседател Клаус Јоханис, но сега го поддржува Руте.

По последната дискусија со Марк Руте и консултациите со неговата Влада, Словачка може да го замисли Руте на чело на НАТО, истакна Пелегрини.

САД, Велика Британија, Франција и Германија го поддржуваат Руте како наследник на Столтенберг, кој ќе се повлече во октомври. НАТО одлуките ги носи едногласно, затоа секој кандидат мора да ја добие поддршката од сите 32 земји-членки.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот