Славјанка Петровска: Без одобрение од Наќе Чулев, џабе се сликате за пасош - Слободен печат

Славјанка Петровска: Без одобрение од Наќе Чулев, џабе се сликате за пасош

Таа посочи дека иако е период на изборите не смее да се наруши легитимно право на граѓаните да имаат свои патни исправи.

Заменичката на министерот за внатрешни работи, Славјанка Петровска за „Слободен печат“ тврди дека од службите за изработка на патна исправа, добила информација дека без одобрение на техничкиот министер за внатрешни работи Наќе Чулев, за пасош никој не може да се фотографира.

– Добив информација утринава од службите, дека без да одобри Чулев, на ниеден граѓанин не може да му биде изработен пасошот – ни изјави Петровска.

Министерот за внатрешни работи е тој што треба да го реши проблемот со пасошите, а ако не знае треба да побара совет, изјави дополнителниот заменик министер за внатрешни работи, Славјанка Петровска при посетата на СВР Тетово.

Таа посочи дека иако е период на изборите не смее да се наруши легитимно право на граѓаните да имаат свои патни исправи.

Прочитајте и...  Петар Андоновски: Министерството за култура нема критериуми кога ги доделува средствата за издаваштво

Се обидовме да го добиеме министерот за внатрешни работи Наќе Чулев, но тој е недостапен на својот мобилен телефон.

Законот за патна исправа брутално се крши. Според него, ако некој аплицира за пасош во редовна процедура треба да го добие документот за 15 работни дена. Овој рок, не само што се пречекорува, туку проблем е и самото закажување термин. На телефонскиот број 072 92 92 92 никако не може да се закаже за пасош. Се чека по околу 5 минути од повик, по што линијата автоматски се прекинува и така – со часови.

Хаос во МВР: Пасошите доцнат, возачките по итна постапка, а граѓаните „заглавени“

Прочитај повеќе

Беџети: Изборите на 12 април ќе ја донесат долгоочекуваната промена во земјата

Слободен печат

Портпаролката на НАТО го поздрави донесувањето на Законот за одбрана

Слободен печат

Сириската армија собори дронови во близина на нафтена рафинерија

МИА Агенција

Најмалку девет лица се повредени во сообраќајни несреќи предизвикани од невреме во Германија

МИА Агенција

Медиумите да се регистрираат во ДИК доколку имаат платено политичко рекламирање

Слободен печат

Ќе биде ли Избирачкиот список дежурен виновник и за изборите на 12 април?

Остави Коментар

12 + пет =

Прочитај повеќе

МЗШВ: Јавните огласи за распределба на земјоделско земјиште се спроведуваат согласно законот

Слободен печат

Се состана работната група во МВР со цел надминување на состојбата со пасошите, закажана уште една средба

Слободен печат

ЕК за реконструкција на Албанија ќе издвои 100 милиони евра

Слободен печат

Бугарските власти поради птичји грип ќе усмртат 5.380 патки

МИА Агенција

Спасовски во Брисел на средба со лидерите од Западен Балкан и еврокомесарот Вархељ

МИА Агенција

Расчистена депонијата под Кале

Слободен печат