Скандал на еден од најпрестижните британски универзитети: Десетина жени тврдат дека биле силувани (ФОТО)

Eден од најстарите универзитети на светот, Универзитетот Сент Ендруз во Шкотска го тресе скандал откако десетина жени тврдат дека биле жртви на силување и на други сексуални напади во кампусот, а неколку од нив за нападите ги обвинуваат членовите на контроверзното братство во американски стил “Alpha Epsilon Pi”.

Универзитетот соопштил дека ќе соработува со полицијата на истражувањето на овие тврдења, кои се изнесени анонимно на Инстаграм-страницата на „St Andrews Survivors“ (Преживеани од Сент Ендруз), пренесува Си-ен-ен.

Исповедите вклучуваат повеќе од 20 обвиненија на студенти за силување и уште неколку обвиненија за други видови сексуални напади, физички напади и принудување.

Огранокот на ова братство во Сент Ендруз суспендирало неколку свои членови по обвиненијата и објавиле соопштение изјавувајќи дека овие обвинувања ги сфаќаат многу сериозно.

Publiée par AEPi St Andrews sur Vendredi 3 juillet 2020

Престижниот универзитет го посетувале принцот Вилијам и неговата сопруга, војвотката од Кембриџ, Кејт Мидлтон.

Прочитајте и...  Џо Бајден за предизборната кампања ќе потроши 280 милиони долари

Прочитај повеќе

Нов транскрипт открива што Клинтон му рекол на Путин за Милошевиќ: Веројатно ќе ги искраде изборите

Слободен печат

Владата го усвои полугодишниот Извештај за извршување на Буџетот

Маријана Митровска

ВМРО-ДПМНЕ ниту ги потврдува, ниту демантира написите на „Лајм“

Слободен печат

Трагичен биланс од експлозијата во Бејрут: Загинаа 135 лица, над 5.000 повредени и стотина исчезнати

Слободен печат

Италија и Шведска имаа целосно различни пристапи, а сега се мирни: Вирусот го држат под контрола додека светот и натаму се бори

Слободен печат

„Лајм“: Eдинствената „задача“ на Мицкоски е да го убеди Апасиев да поддржи влада со премиер Албанец

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

ШОК И ЛЕЛЕЦИ ВО ЖИВО: Експлозијата ја турна новинарката на Би Би Си додека разговараше, соговорникот остана збунет (ВИДЕО)

Слободен печат

Метју Палмер: Очекуваме добар и силен партнер во новата влада на Северна Македонија

Слободен печат

Рајанер не ги почитува правилата против коронавирусот, Италија се заканува со запирање на летовите

Слободен печат

Ристиќ: Пластични шишиња и друг отпад со саати и саати течат со Вардар (ВИДЕО)

Слободен печат

Њујорк воведува контролни пунктови на влезовите во градот поради Ковид-19

Слободен печат

Тачи бара Финансиска полиција да истражува трансфер на пари од Иран

Слободен печат