Што ги спојува Јани Нича и Вилма Рускоска?

Судијата од апелацискиот суд, Јани Нича, е еден од тројцата судии кои вчера ја донесоа одлуката за домашниот притвор на поранешната јавна обвинителка, Катица Јанева. По ваквата нивна одлука, со остра реакција се јави обвинителката Вилма Рускоска која најави дека ќе отвори финансиска истрага против нив. Судиите, пак, од своја страна, заканите на Рускоска ги протолкуваа како притисок врз судството, поради што закажаа и итен колегиум во Апелација.

Но што ги спојува Јани Ниџа и Вилма Рускоска?

Ниџа и Рускоска, доколку се вратиме десетина години наназад, ќе се потсетиме дека заедно работеа на случајот „тајвански кредити“ во кој еден од обвинетите беше Васил Тупурковски-Циле. Ниџа како судија во  Основен суд Скопје 1 и Рускоска како обвинител во случајот.

Прочитајте и...  Биле во брак 53 години, а потоа и двајцата починале од коронавирус, држејќи се за раце (ВИДЕО)

Јани Нича е судијата кој го осуди Тупурковски на 3 години затвор за злоупотреба на тајванските кредити како директор на Агенцијата за развој и инвестиции. Осуден во овој случај беше и Јован Андонов Реган, кој доби две години затвор. На двајцата им беше пресудено да ја надокнадат штетата од 2,5 милиони евра. Тупурковски, во жалбената постапка, ги оспори наводите во обвинението и пресудата за тоа како можел да злоупотреби средства од сметка на Стопанска банка за која не бил овластен да располага како и поради фактот што Агенцијата не била правно лице.

Тупурковски во жалбената постапка пред Апелациониот суд Скопје директно полемизираше со обвинителката Вилма Рускоска, а не со обвинителниот акт и пресудата, објавуваа тогаш медиумите.

Прочитајте и...  Минатата недела во Охрид 50, во Струга 52, а во Дебар 13 потврдени случаи на КОВИД-19

Апелациониот суд, пак, ја укина првостепената пресудата на Основен суд Скопје 1. Пресудата донесена од страна на судијата Јани Нича беше укината поради утврдување на повреди во постапката. Жалбата на ЈО за гонење на организиран криминал и корупција беше отфрлена како беспредметна.

Прочитај повеќе

Стапија во сила новите уставни амандмани во Русија

Слободен печат

Четворица новозаразени од коронавирусот во Кичево

Слободен печат

Богојески од Крушево: Очекувам сите крушевчани без разлика на нивната политичка припадност да гласаат за Македонски концепт

Слободен печат

Автомобил влетал во група демонстранти на автопат кај Сиетл, две жени повредени (ВИДЕО)

Слободен печат

Јанушев од Петровец: ВМРО-ДПМНЕ ќе ги зголеми платите за 25 отсто, пензиите за 20, а ќе ја намали невработеноста под 10 отсто

Слободен печат

Земјотрес од 5,5 степени го погоди Таџикистан

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Ахмети: И ние сме граѓани на оваа држава, зошто да не инсистираме на премиер Албанец?

Слободен печат

Регистрирани 147 нови случаи на коронавирус во земјава, починаа 6 лица

Слободен печат

Трамп од Рашмор со пораки на раскол и повик за културна војна против неистомислениците

Слободен печат

Заев: Целиот демократски свет не охрабри дека сме на вистинскиот пат и дека така треба да продолжиме

Слободен печат

Филипче: Болницата во Кавадарци пример за одговорно работење (ФОТО)

Слободен печат

Болсонаро го одобри законот за задолжително носење маска на јавни места

Слободен печат