Ова се судиите кои вчера ја пуштија Јанева во домашен притвор

Судиите Јани Нича, Сафет Кадрии и Зоран Димитриевски се тројцата судии кои вчера попладнето ја пуштија поранешната специјална јавна обвинителка, Катица Јанева, во домашен притвор, откако таа 94 дена помина во затворски притвор за случајот „Рекет“.

Еден од тројцата судии ја добил смс пораката од обвинителката Вилма Русковска во која напишала дека ќе има финансиска истрага против судиите кои вчера донеле одлука Катица Јанева од затворот „Скопје“ да замине во домашен притвор во станот на нејзиниот син.

Засега за јавноста не е познато што точно напишала Рускоска во телефонската порака. Но, токму таа порака била протолкувана како закана и атак врз судството и поради неа денеска во скопска Апелација се одржува колегиум, по што јавноста од страна на судот ќе биде известена што одлучиле да преземат и дали за случајот ја алармирале и полицијата.

Прочитајте и...  Димитров: Долго време сме низ тунелот, на еден чекор сме до пристапни преговори со ЕУ

Прочитај повеќе

Во Индија над 800 илјади луѓе заразени со Ковид-19

Слободен печат

Нема опасност по населението на Гевгелија, 13 мигранти се тестирани за ковид-19

Слободен печат

Мицотакис му изрази поддршка на Вартоломеј за Света Софија

Слободен печат

Павле Трајанов: Без договорите со Грција и Бугарија далеку ќе бевме и од НАТО и од ЕУ

Слободен печат

Орбан го поддржа Мицкоски: Би сакале како победник да го видиме ВМРО-ДПМНЕ (ВИДЕО)

Слободен печат

Во Албанија расте бројот на заразени со Ковид-19

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Шахпаска: Не молчете кога е ваш ред да зборувате, секој глас е одлука (ВИДЕО)

Слободен печат

Чулев ги поздрави Турците на турски јазик (ВИДЕО)

Слободен печат

Мицкоски: Цениме дека имавме успешна кампања (ВИДЕО)

Слободен печат

Николовски: За ВМРО-ДПМНЕ зборот враќање постои единствено за враќање на Груевски и обнова на режим

Слободен печат

Илон Маск пред Ворен Бафет, го зазема седмо место на листата на милијардери на „Блумберг”

Слободен печат

Царовска: Време е за 50:50, за силни жени кои што рамноправно учествуваат во создавање на силно општество

Слободен печат