Штипски солидарен фонд ќе им помага на деца и млади до 18 години со тешки и ретки болести

Идејата за Солидарен фонд за лекување деца и млади до 18 години  кои имаат ретки болести и специфични болести доби поддршка од советниците во Советот на Општина Штип. Претседателот на Советот на Општина Штип, Јане Миланов истакна дека вакво тело претходно било формирано, но во пракса тоа не ги дало очекуваните резултати.

– Го направивме првиот чекор за заживување на оваа благородна идеја за да може овој фонд да овозможи издвојување на финансиски средства на лица со ретки и специфични болести за лекување во земјата и странство, а приоритет ќе имаат деца и млади до 18 години, вели Миланов.

Тој истакна дека со одлуката ќе следат и промени на членовите на Управниот одбор, со цел Солидарниот фонд да почне со своето функционирање.

Прочитајте и...  Терминот во којшто може сигурно да се очекува отворање на градинките е 15 јуни

– Новиот Управен одбор треба да изработи нов статут и да направи измени во статутот на фондацијата, што значи ќе се променат и целите на оваа фондација, во насока на финансиска поддршка на лицата, кои имаат тешки и ретки болести, рече Миланов.

Одлуката за формирање на Солидарен фонд, општината Штип ја донесе откако имаше голем број барања за собирање помош за лекување. Тоа иницираше идеја наместо по институциите, родителите да се обратат во општината, каде ќе се формира специјален фонд за оваа намена. Парите главно ќе се собираат од донации, а ќе се делат по точно утврдени критериуми.

Прочитај повеќе

Одложено лансирањето на ракетата, нов обид во сабота

Слободен печат

Тивок бунт во Франција: Угостителите на празни маси и со положени униформи ги сервираа своите барања

Слободен печат

Ваучер од 6 илјади денари за летување во Македонија може да добијат повеќе членови на исто семејство

Слободен печат

САД надмина 100 илјади жртви од коронавирусот

Слободен печат

Филипче: Имаме помала стапка на смртност од Грција и од Словенија

Слободен печат

Еден од платените убијци кои пукаа во црногорскиот мафијаш во Киев имал македонски пасош (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Лошото време може да го одложи стартот на ракетата на „СпејсИкс” со американски астронаути

Слободен печат

Вашингтон формално заклучи дека Хонгконг не ја задржал автономијата

Слободен печат

Заев апелира мерките да се почитуваат без исклучок

Слободен печат

Борел: Единствено дијалогот на ЕУ гарантира европска иднина на Србија и на Косово

Слободен печат

Терминот во којшто може сигурно да се очекува отворање на градинките е 15 јуни

Слободен печат

Се чека дури 14 дена за испорака: Календар со нацисти предизвика бес ширум светот!

Слободен печат