Tag : болести

Вести Македонија

Се чека одговор од Комисијата за заразни болести – дали угостителите ќе бидат ослободени од обврската да ги легитимираат гостите

МИА Агенција
Право да легитимира има само полицијата, поради што во четвртокот е испратено писмо до Комисијата за заразни болести, уште еднаш да се разгледа ваквиот услов...
Вести Македонија

Спасовски: Комисијата за заразни болести да го разгледа прашањето за отварање на границите

МИА Агенција
Владата и даде насоки на Комисијата за заразни болести да се разгледа и прашањето за отварањето на границите, изјави денеска премиерот Оливер Спасовски во Куманово...
Здравје Магазин Магазин слајдер

Сфатете ја сериозно секоја промена во организмот

Слободен печат
Телото на секој болен човек испраќаа одредени „сигнали“ дека нешто не е во ред. Доколку умешно се следат и се препознаат ваквите симптоми и промени...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Одложувањето на вакцинацијата носи ризик за детето и од други болести

Мими Шушлеска Петкова
Известувања и покани за вакцинација се испраќаат до родителите, иако пандемијата предизвикана од вирусот ковид-19 сѐ уште е актуелна, а бројот на заболени по трендот...
Вести Македонија

Одлуките за попуштање на рестриктивните мерки ќе се носат според мислењето на Комисијата за заразни болести

МИА Агенција
За натамошниот тек на рестриктивните мерки ќе се разговара утре на состанок на главниот кризен штаб и нивното олабавување и нормализирањето на состојбата ќе зависи...
Вести Економија

Милијардерите да помогнат да се стави крај на сиромаштијата

Слободен печат
Анкета спроведена од движењето „Глобал Ситизен“ и агенцијата „Глокалитис“ покажа дека 8 од 10 луѓе сметаат дека милијардерите треба да посегнат во својот џеб и да...
Вести Ви Препорачуваме Свет

Загрижувачки резултати на студија: Заради коронавирусот луѓето масивно ќе заболуваат од други болести?

Слободен печат
Во Италија, првата земја во Европа која е длабоко погодена од епидемијата на коронавирусот, е спроведена иницијална студија, за влијанието на пандемијата врз поединците, која...
Вести Свет Слајдер

Коронавирусот не е единствен проблем за САД: На Американците сега им се закануваат 55 болести (ВИДЕО)

Слободен печат
Дури и стаорците, кои се едни од најотпорните животни, почнаа да водат брутална војна за да ја преживеат пандемијата на коронавирусот, а воедно станаа и...
Вести Македонија

Министерството за здравство тврди дека пациентите со ретки болести нема да останат без лекови

Горан Наумовски
Министерството за здравство информира дека обезбедени и предадени се таблетарните лекарства за лицата со ретки болести кои се заведени во електронскиот регистар за ретки болести...
Забава Магазин

Домашните миленици детектираат болести: Кучињата може да намирисаат Паркинс, рак, дијабетес…

Слободен печат
Луѓето немаат силно чувство за мирис па поседуваат околу пет милиони рецепторски клетки за мириси. Носот на кучето, пак, има 220 милиони рецептори, што му...