12.8 C
Скопје

Шишковски: Сите ќе бидеме мотивирани во недела, без разлика кој ќе игра против Австрија

Вториот голман на фудбалската репрезентација на Македонија, Дамјан Шиковски а денешната прес-конференција во Букурешт изјави дека фудбалерите не чувствуваат притисок пред дебитантскиот настап на Европските првенства.

– Сите ќе бидеме мотивирани во недела, без разлика кој ќе игра, кој е на клупа и мислам дека таа мотивација ќе биде доволна за да извлечеме добар резултат. За мене, добар резултат е победа. Австрија двапати не победи на претходните квалификации, а иако загубивме во Скопје со 1:4, мислам дека научивме доста од тој меч. Сега не чека сосема поинаков натпревар, тргнуваме од нула и секој натпревар е различен. Австрија за нас сега е најважна, а се надевам дека ќе биде најдобриот натпревар во историјата на репрезентацијата. Ние сепак за секој меч се подговуваме на ист начин – вели Шишковски кој потенцира  дека нијанси ќе одлучуваат на натпреварот против Австрија.

– Верувам дека дефанзивата ќе го одлучи победникот, можеби и само пооеделни минимални грешки може да бидат пресудни. Австријците се физички силни, играат германски фудбал, опасни се од прекини, но ние се фокусираме само на нашата игра која верувам ќе не донесе до посакуваниот позитивен резултат.

Димитриевски: Не дојдовме на ЕП за да собираме искуство, најважно е да не загубиме од Австрија на стартот 

 

Поврзани вести

Јанис го возврати ударот, Милвоки ја стопи предноста на Бруклин

Слободен печат

Пандев стана вториот најстар фудбалер кој постигнал гол на ЕП

Слободен печат

ЕВРО 2020: Спектакл во Амстердам со среќен крај за „лалињата“

Слободен печат

Ѓоковиќ оди по невозможното, освојување на сите четири грен слем турнири во една година

Слободен печат

ВИДЕО: Македонската химна за прв пат се интонираше на ЕП

Слободен печат

Алиоски разочаран: Одигравме одлично 70 минути

Слободен печат

Остави Коментар