Сè што треба да знаете за купување и ракување со плински боци во домаќинство

Бројни се предностите на короистење плински боци во домаќинствата. Цената е прифатлива, се работи за еколошки добар извор на енергија, лесно се набавува и зафаќа малку простор.

Но при купување и одржување на плинските боци треба да се внимава на неколку работи.

Боците купувајте ги на бензинска пумпа. Тие се атестирани и безбедни. Купувачот само треба да ги следи упатите и за совет може да го праша продавачот на бензинската.

Секоја плинска боца мора да има регуларот, гумичка, заштитно капаче и сигурносен вентил.

При купување треба да се провери датумот втиснат на боцата, кој означува кога е произведена боцата.

Ако долго време користите плинска боца, морате да ја контролирате исправноста на цревото, бидејќи ако е старо и долго се користи, можно е да дојде до ситни пукнатини кои не можат веднаш да се забележат.

Прочитајте и...  Полициските синдикати во Белгија најавија штрајк доколку властите не им обезбедат соодветна заштитна опрема

Цревото премачкајте го со сапуница од детергент за миење садови и пуштете го гасот, доколку се прават меурчиња, тоа е знак дека цревото не е добро и треба да се замени.

Фото: Профимедиа

Што да направите ако забележите течење на плинот во просторијата?

1. Веднаш затворете го вентилот на боцата и отворете ги вратите и прозорците.

2. Не палете светла, запалки, ни други извори на искрења и задолжително исклучете го фрижидерот.

3. Со помош на сапуница проверете го местото на пропуштање.

4. Ако причината не можете да ја отстраните сами, обратете се кај сервисерот на плински боци.

Како да ја замените плинската боца?

1. Затворете го вентилот на празната боца со вртење во правец на сказалките на часовникот.

Прочитајте и...  Нова веб страна за сите информации поврзани со коронавирусот

2. Одвртете ја матицата на регулаторот со одвртување во насока на сказалките на часовникот.

3. На полната боца со вртење на вентилот во правец на сказалките на часовникот проверете дали вентилот е затворен, одвртете ја навојната капа со одвртување во ист правец.

4. Затворете ги сите вентили на потрошувачот.

5. Ставете нова гумичка на спојот на боцата и регулаторот на притисок.

Каква боца всушност ви е потребна?

За домаќинствата најчесто се користи онаа од 10 килограми. Ако сакате помала, односно пониска боца, тогаш добар избор е боцата од 7,5 килограми.

Во угостителските објекти и во надворешните фурни, ќе биде потребно да се постават боци од 35 килограми или повеќе споени боци, а тоа е најдобро да го направи овластен инсталатер на плин.

Прочитајте и...  Катастрофа поради името: Популарното пиво „Корона“ пред колапс, компанијата загуби 132 милиони фунти

Основно правило – портокаловите плински боци секогаш мора да бидат во вертикална положба, над нивото на земјата, односно во висина или дури и повисоки од околниот терен, а местото на кое се наоѓаат мора редовно да се проветрува. Уште една работа која треба да ја имате на ум е дека во просторијата во која се наоѓа потрошувачот смее да има само една плинска боца и дека на секои 30 квадратни метри смее да има само една боца.

Прочитај повеќе

Србија: Од сабота во 13 часот до понеделник во 05 забрана за движење во цела Србија

МИА Агенција

Заев: Подобро се справуваме од многу други поразвиени земји

Слободен печат

Цената на нафтата се зголеми по твитот на Трамп

МИА Агенција

Заев: Државата финансира 70 отсто од вкупните давачки на компаниите за плата

Слободен печат

Воената команда на НАТО во Европа се вклучува во напорите за спречување на Ковид-19

МИА Агенција

Агресивен маж удри стјуардеса по лице: Погледнете како патник се изживуваше во авион (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Поради коронавирусот радикални исламисти нападнаа лекари со камења, полицијата едвај ги спаси (ВИДЕО)

Слободен печат.

Штипскиот адвокат Мицевски одби да ги брани насилниците: Ќе помогнам, но на девојчето!

Слободен печат

Северна Кореја тврди дека нема заразени, но бара помош за борба со коронавирусот

Слободен печат

Најстроги казни за оние кои нема да ја почитуваат забраната за движење во Словенија

Слободен печат

Затвореници копаат масовни гробници во Њујорк: Градските власти се подготвуваат за црно сценарио

Слободен печат

Да се запрат лажните информации за Ковид-19 на интернет, предлагаат експертите

Слободен печат