Се шеташ низ град, се сопнуваш на торба, а во неа 16.000 евра

Граѓанин на Германија изгубил торба со 16.000 евра. Торбата, сосема случајно ја пронашол минувач под едно дрво, па му ја вратил на сопственикот.

Човекот кој ја пронашол торбата има 51 година. Тој ја алармирал полицијата откако се сопнал на торба во градот Крефелд на бадниковата вечер. Полицијата за брзо време го открила 63-годишниот сопственик на торбата, која уште истиот ден му била вратена.

Пронаоѓачот на торбата одбил да прими награда за доброто дело тврдејќи дека е Божиќ, известила локалната полиција од каде додаделе дека „луѓето за Божиќ навистина имаат добри намери“.

Во Германија секој кој ќе најде некој предмет може да добие парична награда исто онолку колку што вреди пронајдениот предмет. Случајниот пронаоѓач во овој случај можел да добие награда од 490 евра.

Прочитајте и...  Курти: На 15 март ќе бидат укинати таксите за Србија

Оваа вест на социјалните мрежи во германија била доста коментирана. Најголем број од граѓаните се прашувале зошто некој шетал со толку многу пари во торба.

Сопственикот на торбата изјавила дека тоа е навистина несекојдневно, но дека се чуствува сигурно кога парите се со него.

Прочитај повеќе

Сириската армија обвинува: Турската војска директно учествува во акциите на терористичките групи

Слободен печат

Мицковски до Заев: Вие сте опседнат со Никола Груевски

Слободен печат

Пет тони канабис со потелко од Мароко запленети во регионот на Париз

МИА Агенција

Шилегов на Фејсбук: Дел од новите автобуси на ЈСП пристигнуваат во првата половина на март

Слободен печат

Коронавирусот пристигна и во Мексико

Слободен печат

Грчки власти: Границите на земјата се отпорни и безбедни

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Во Италија регистрирана 21 жртва од коронавирусот, 821 лица се заразени

Слободен печат

Укината забраната за камиони на патот Маврово – Дебар и на Стража

Марина Дамческа

МНТ и Театар Комедија ги одложија претставите до 6 март

Бела куќа: Медиумите со пишувањата за коронавирусот сакаат да му наштетат на Трамп

Слободен печат

СЗО ја зголеми проценката за заканата од коронавирусот на највисоко ниво

Слободен печат

Режимот на Ким го ликвидирал првиот заболен од коронавирус во Северна Кореја

Слободен печат