Се’ повеќе жени сакаат да бидат полицајки-расте интересот за полициски службеници во државата

Од вкупно пријавени 1458 кандидати, само 600 ќе бидат избрани да бидат идни полицајци. Според министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, интересно е што бројот на кандидати на жени и девојки се зголемува од година во година, додека појасни дека идните полицајци ќе се обучуваат според моделот на полициско образование, кој опфаќа активности и задачи преку три модули за стекнување на нови знаења и вештини од областа на полициската работа.

Спасовски уверува дека со новите реформи кои се имплементирани ќе се спречи корупцијата и злоупотребата на службената должност од страна на полициските службеници.

Полицајците се штит на државата, рече Спасовски, додавајќи дека ресурсите на МВР не смеат да се користат за нечии лични интереси.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот