Са­ла­та со ориз и фе­та си­рење (РЕЦЕПТ)

Сос­тојки:

600 мл вода

сол по ва­ша желба

250 гр ориз

100 гр кон­зер­ви­ра­на брус­ница

200 гр омек­на­та леб­ле­бија

3 ла­жи­ци мас­ли­но­во масло

сок од ли­мон

1 чеш­не лук

200 гр фе­та си­рење

Под­го­товка:

Во прет­ход­но зов­ри­е­на во­да ста­ве­те го из­ми­е­ни­от и прет­ход­но ис­чис­тен ориз. От­ка­ко ори­зот ќе го ста­ви­те во во­дата, ва­ре­те го на ти­вок оган и по­стоја­но ме­шај­те за да спре­чи­те за­го­ру­ва­ње на ори­зот.

От­ка­ко ори­зот уба­во ќе се сва­ри и ќе омекне, исце­де­те го и до­дај­те му ја брус­ни­ца­та и омек­на­та­та леб­ле­бија.

Уба­во про­ме­шај­те и ста­ве­те ги на­мир­ни­ци­те во чи­ни­ја за сер­ви­рање.

По­тоа до­дај­те ги си­те ос­та­на­ти на­мир­ни­ци и пов­тор­но про­ме­шајте.

На крај одоз­го­ра до­дај­те го исеч­ка­но­то фе­та си­рење. Де­ко­ри­рај­те по ва­ша желба.

Прочитајте и...  Домаќински муабети: Трикови кои мора да ги знае секоја домаќинка - Како правилно да ја солиме храната?

Прочитај повеќе

Свежа кожа – ново лице: Жолт индиски пилинг од куркума кој длабински ја чисти кожата за само 20 минути

Слободен печат

Прекумерното потење во топлите денови може да ве доведе до непријатна ситуација – Еве како да го спречите!

Слободен печат

Историски настан: Астронаутите на Спејсикс и НАСА пристигнаа на вселенската станица (ВИДЕО)

Слободен печат

РЕЦЕПТ: Кифлички со јогурт

Слободен печат

Свештеник одржа миса на Фејсбук, но не забележа дека стиснал погрешно копче (ВИДЕО)

Слободен печат

Ана Николиќ го прифати предизвикот на Цеца: Објави неодолива фотографија од детството!

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Урнебесно! Андрија Милошевиќ ги запали социјалните мрежи со новиот предизвик! (ВИДЕО)

Слободен печат

Не тато, застани немој – Погледнете како овој пензионер и покрај карантинот отиде на кафе – КАКО ГОСПОДИН! (ВИДЕО)

Слободен печат

„Битлси“, Блонди „U2“: Погледнете како би изгледале омотите на славните музички албуми во време на коронавирус! (ФОТО)

Слободен печат

Неверојатно куче посвоило бебе опосум од кое не се одвојува ниту денес (ВИДЕО)

Слободен печат

Убедени се дека така ќе им биде полесно: Истражување открива зошто луѓето изневеруваат

Слободен печат

Анџелина има сериозна здравствена криза? Светските медиуми пишуваат за актерката, причината е тажна, а асистентките се во паника!

Слободен печат