Романот „Бела Сама“ на Виолета Танчева-Златева ќе има промоција во КИЦ-Скопје

Покана за промоцијата на романот „Бела Сама“ во КИЦ-Скопје

Најновото прозно дело на истакнатата македонска авторка Виолета Танчева-Златева, романот „Бела Сама“, ќе биде промовирано на 13 февруари, од 19.19 часот, во Културно-информативниот центар во Скопје. Промотор на книгата ќе биде Ана Јовковска, добра познавачка на македонската реч.

Во издание на „Три“, овој роман е суштинско навлегување во темите на мајчинството, женскиот принцип и трагичните околности во животот. Книгата е вистинско обележје на македонскиот современ роман и навраќање кон човечките вредности, а едновремено е и чекор напред кон излегување од патријархалноста и стереотипите.

Виолета Танчева-Златева е поетеса, раскажувач, есеист, лектор. Родена е на 25 април 1968 г., во с. Бориево, Струмица. Дипломирала на Филолошкиот факултет во Скопје, на групата Југословенска книжевност. Член е на Друштвото на писателите на Македонија од 2000 година, како и на Здружението на лекторите на Македонија.

(Текстот е објавен во „Културен печат“ број 217, во печатеното издание на весникот „Слободен печат“ на 10-11.02.2024)

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот