РЕГИОНОТ ВО ШОК! Ѓукановиќ планира да му отстапи дел од црногорската територија на Косово?

Претседателот на Црна Гора, Мило Ѓукановиќ, ги примил акредитациите од новиот косовски амбасадор во Подгорице Илбер Хисе.

Ѓукановиќ за време на разговорот го истакнал „напредокот“ во односите, унапредувањет на соработката и зајакнувањето на меѓусебната доверба преку заеднички стратешки цели и интереси, како и решавање на прашањето на меѓудржавните граници, стои во соопштението на кабинетот на претседателот на Црна Гора.

Џукановиќ изразил подготвеност за тоа Црна Гора своето искуство во процесот на европската интеграција да го сподели со Косово.

Поранешниот косовски премиер Рамуш Харадинај барал ревизија на Законот за ратификација на договорот со Црна Гора за демаркација на границите.

Тој договор е заклучен меѓу Приштина и Подгорица во 2015 година, со што е овозможено Косово да добие договор за приклучување во ЕУ, но и ветување за безвизен режим.

Прочитајте и...  Мас: Европа треба да е помалку зависна во здравствениот и енергетски сектор

Харадинај тврди дека во тој договор е оставен простор за ревизија на границите, но Црна Гора досега тврдеше дека е се завршено уште пред четири години, како и дека никаква ревизија не доаѓа во предвид.

Поради тоа, се наметнува прашањето зошто од кабинетот на Ѓукановиќ зборуваат за решавањето на прашањето за меѓудржавните граници, па како можност се претпоставува подготвеноста на Црна Гора да му отстапи дел од својата територија на Косово.

Прочитај повеќе

Ципрас: Одговорноста за длабоката рецесија „лежи“ кај владата

Слободен печат

Нови 16 заболени од коронавирус, три лица починаа, 14 се излечени

Слободен печат

Коронавирусот е адаптиран да инфицира луѓе: Дали тоа е случајност или е виновен човечки фактор?

Слободен печат

ЕК: За развој на вакцина и лекови собрани 9,5 милијарди евра

Слободен печат

Експертите предупредуваат: Носењето маски кај деца под две години може да биде опасно

Слободен печат

Бурниот викенд во Милано донесе нова забрана за граѓаните (ФОТО)

Слободен печат

1 comment

стефан радески 11/09/2019 - 13:03 at 13:03

ТАКА СЕ КРОИ ,, ГОЛЕМА АЛБАНИЈА ,,,ДЕЛО НА ФАШИСТИЧКА ЕВРОПА?

Reply

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Втор ден без новозаболени од Ковид-19 во Прилеп

Слободен печат

Вработените во Еурокомпозит протестираат и прашуваат зошто ги нема во владините мерки за помош

Слободен печат

Хрватска разгледува државно финансирање за скратеното работно време

Слободен печат

Скопската Зоолошка градина ги отвори вратите за посетителите (ГАЛЕРИЈА)

Слободен печат

Спасовски: Владата ќе го разгледа барањето на матичните лекари за економска поддршка

Слободен печат

Лицата вклучени во работа со пациенти заболени од Ковид-19 ќе добијат награда од 20% од основната плата за 2 месеци

Слободен печат