Tag : Граници

Вести Економија

Бизнисмените од Западен Балкан бараат заеднички усогласени правила и протоколи за патување

Слободен печат
Заеднички, усогласени правила и протоколи, т.н. зелени линии, за патување на бизнисмените или нивни претставници и вработени во земјите од Западен Балкан заради непречено извршување...
Вести Свет

Белорусија на полноќ ги затвори границите: Забранет влез за странци, дозволен транзит за Руси

Слободен печат
Белорусија од полноќ ги затвори своите граници за странски државјани заради сузбивање на епидемијата на коронавирус. – Белорусија од 1 ноември го суспендира влезот во...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Кои земји во регионот дозволуваат слободен влез за македонските државјани?

Михаило Донев
Коронавирусот го промени и начинот на транзитирање од една во друга земја, па така на македонските државјани им е потребен негативен ПЦР тест не постар од...
Вести Македонија

На ГП Табановце поминале над 3.500 патници од полноќ, а на ГП Јажинце околу 1.500

Слободен печат
Од полноќ до 15.30 часот денеска на граничниот премин Табановце во државава влегле 2133 патници, од кои 1496 странски и 637 македонски. Излез од државата, пак,...
Вести Македонија Слајдер

Заев: Од понеделник граѓаните на Србија, Косово, Црна Гора и БиХ без ПЦР тестови во нашата земја

Врз основа на координацијата со министерствата за здравство од регионот, денеска, на седница на Владата на Република Северна Македонија, донесовме одлука да овозможиме непречен влез...
Вести Македонија

Патувања без ПЦР-тест во регионот утре на седница на Владата

Слободен печат
Владата утре на седница ќе ги разгледува препораките од Комисијата за заразни болести и ќе донесе одлука за ПЦР-тестовите за патувања во регионот, сугестиите се...
Вести Македонија Слајдер

Заев за отворањето на границите без ПЦР тест: Прво да се води сметка за здравствениот, а потоа за економскиот аспект

Слободен печат
Премиерот Зоран Заев денеска изјави дека при носењето одлука за отворање на границите во регионот со или без ПЦР тестови, пред се прво треба да...
Вести Македонија Слајдер

Филипче со најава: Одлука за отворање на границите во текот на наредната недела

Слободен печат
Земјите од регионот во текот на наредната недела се очекува да донесат конечна одлучат за слободен премин и отворање на границите, најави министерот за здравство...
Вести Свет Слајдер

Лукашенко: Белорусија е приморана да ги затвори границите со Полска и Литванија (ВИДЕО)

Слободен печат
Белорусија е принудена да ја затвори границата со Полска и Литванија, како и да ги засили граничните контроли со Украина, изјави денеска претседателот Александар Лукашенко....
Вести Македонија Слајдер

Границите со Грција остануваат затворени до 30 септември

Слободен печат
Одлуките за привремено ограничување на копнените граници со Северна Македонија, Албанија и на Турција, како и за забраната за влез во Грција на државјани на...
MacedonianAlbanian