Tag : Граници

Вести Свет

Хонгконг затвора десет од тринаесет граници со Кина

Слободен печат
Лидерката на Хонг Конг, Кери Лам денеска најави затворање на 10 гранични премини од 13 со континентална Кина во обид да се спречи ширењето на...
Вести Регион

Тачи е убеден дека Косово и Албанија ги очекува заедничка иднина без граници

Слободен печат
Косовскиот претседател Хашим Тачи е убеден дека Косово и Албанија многу наскоро ќе имаат заедничка иднина без граници, јави дописникот на МИА од Приштина. Обраќајќи...
Вести Свет

Австрија за четири години потрошила 300 милиони евра за засилени контроли на границите

Слободен печат
Австрискиот министер за внатрешни работи Волфган Пешорн изјави дака поради засилената контрола на границата, Австрија од 2015 години до сега потрошила 300 милиони евра. Тој...
Некатегоризирано

За Карлеуша нема граници – Го „спакува“ телото во златен комбинезон и ги собра сите лајкови (ФОТО)

Слободен печат
Јелена Карлеуша по кој знае кој пат докажа поради што ја сметаат за најголемата балканска поп дива. На својот Инстаграм профил објави фотографија која за...
Вести Македонија

Спасовски: Мора да имаме современа опрема за брза и ефикасна контрола на границите

МИА Агенција
Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски во рамките на вториот ден од официјалната посета на Словенија изуринава го посети граничниот премин „Обрежје” на хрватско-словенечката граница....
Вести Регион

Мапа на која Косово е дел од Србија повторно ја налути Приштина

Слободен печат
Од Приштина повторно доаѓаат силни реакции, откако поранешниот албански премиер, Сали Бериша, објави дека Косово е во границите на Србија и на мапите во учебниците...
Вести Свет

Колумбија ги затвори границите заради големиот протест најавен за четврток

Слободен печат
Поради големиот протест најавен за четврток, властите во Колумбија одлучија да ги затворат границите со сите соседни земји на полноќ. „Од полноќ до 5 часот...
Вести Свет

Данска повторно воведува гранични контроли со Шведска

Слободен печат
Данска од денеска воведува гранична контрола со Шведска и ќе ги зајакне полициските сили долж границата по низата насилни криминални дела и експлозии во Копенхаген....
Вести Свет

Германија ги засилува контролите на границите

Слободен печат
Германската полиција соопшти дкеа ги обновува проверки на граничните пунктови и дека лица на кои им е забрането повторно да влезат во земјата ќе бидат...
Вести Економија

„Паметни граници за непречена трговија, патување и транспорт”, конференција на Светската царинска организација во Скопје

Слободен печат
Конференција на Светската царинска организација  – ПИКАРД ќе почне денеска во Скопје. На тридневната конференција ќе присуствуваат 200 гости од повеќе од 50 земји, царински...