18.8 C
Скопје

Путин: Пандемијата покажа дека е нужна меѓународна соработка

Путин тоа го рече во своето обраќање пред учесниците и организаторите на меѓународната конференција наречена „Епидемиолошка благосостојба”, што денеска и утре се одржува во Москва, пренесува руската агенција ТАСС.

Рускиот претседател Владимир Путин оцени дека пандемијата на коронавирус покажала дека ниту една земја не е способна да обезбеди епидемиолошка безбедност без соработка со други.

Путин тоа го рече во своето обраќање пред учесниците и организаторите на меѓународната конференција наречена „Епидемиолошка благосостојба”, што денеска и утре се одржува во Москва, пренесува руската агенција ТАСС.

– Распространетата пандемија на коронавирус јасно укажува дека ниту една земја – дури ни најразвиените – не може ефикасно да обезбеди епидемиолошка безбедност самостојно, без интеракција со странски партнери, рече рускиот претседател.

Путин истакна дека руските здравствени работници се здобиле со уникатно искуство во борбата против пандемијата на коронавирус и другите опасни болести, вклучувајќи грип, чума, ХИВ, сипаници и ебола.

– Нашите експерти активно ги споделуваат своите знаења, откритија, технологија и практичен развој со нивните странски колеги и се подготвени да продолжат со проширување на овој вид соработка, рече рускиот претседател. 

Поврзани вести

ВИДЕО | Андоновиќ: Тензии во Црна Гора – владата на Кривокапиќ пред оставка поради резолуцијата за Сребреница

Слободен печат

Анкета за бугарските избори: Разликата меѓу ГЕРБ и „Има таков народ“ е помала од 2 отсто

Слободен печат

ВИДЕО | Д-р Пановски: Нов бран нема да биде ни приближно силен како претходните

Слободен печат

ВИДЕО | Дерала: Мобилност, посветеност и непристрасност – отворен повикот на ЦИВИЛ за набљудувачи

Слободен печат

180 санкционирани возачи во Скопје

Слободен печат

Директорот на руско разузнавање тврди: Сталин ја нарекол дезинформација пораката дека Германија е подготвена за напад врз СССР

Слободен печат

Остави Коментар