Tag : меѓународна

Живот Магазин Магазин слајдер

Мета – американскиот милијардер: Оваа „дипфејк” снимка го преплави интернетот во Русија (ВИДЕО)

Слободен печат
Илон Маск, технолошки милијардер и основач на „Space X” со чија ракета двајца астронаути успешно пристигнаа на Меѓународната вселенска станица, станал нова инспирација за руските...
Вести Економија

Светската трговска организација очекува голем пад на трговската размена годинава

Слободен печат
Меѓународната трговска размена ќе падне нагло во 2020 година, како резултат на пандемијата на коронавирус, проценува Светската трговска организација, укажувајќи на можни паралели со финансиската...
Вести Економија

Филипов: Стопанските комори треба да договорат како ќе ги заштитат трговските марки

Слободен печат
Зад затворени врати во Стопанската комора денеска се одржа средба на која присуствуваа членовите на македонската експертската група, претставници на другите комори и претставници од...
Вести Македонија

Пендаровски поддржува меѓународна истрага за „Диво насеље“

Слободен печат
Претседателот Стево Пендаровски смета дека судскиот процес за случајот „Диво насеље“ не ги опфаќа клучните актери кои учествувале во подготовката на кумановските настани. Во емисијата...
Вести Култура

Почнува јубилејната 10. Меѓународна ликовна колонија „Вевчански видувања”

МИА Агенција
Триесет и пет уметници од земјава, но и од Русија, Србија, Хрватска, Бугарија, Франција, Грција и од Полска ќе учествуваат на 10-тата Меѓународна ликовна колонија...
Вести Економија

„Почувствувај го Скопје” – меѓународна конференција за туризам

МИА Агенција
Меѓународна конференција за туризам „Почувствувај го Скопје” („Feel Skopje”) во организација на НВО „Концепт плус” ќе се одржи денеска во Скопје. Целта е да се...
Вести Економија

Во Струга ќе биде отворена конференцијата „МЕФ 2019“

Слободен печат
Денеска во струшкиот хотел Изгрев официјално ќе биде отворена меѓународната конференција за енергетика „Македонски енергетски форум – МЕФ 2019“. Воведно обраќање ќе има премиерот Зоран...
Вести Македонија

Меѓународна конференција за рано откривање рак на дебело црево

МИА Агенција
Меѓународна конференција за рано откривање рак на ректум и дебело црево ќе се одржи денеска во клиничката болница „Аџибадем Систина”. Фокусот на конференцијата ќе биде...