Протест на средношколците од Исламско училиште „Иса Бег“, бараат признавање на дипломите

Фото: Слободен печат

Дел од средношколците од Исламското средно училиште „Иса Бег“ од Тетово, денеска на градскиот плоштад одржаа мирен протест, од каде побараа нивните дипломи да им бидат признаени на универзитетите во земјава.

Велат дека по завршувањето на средното образование, принудени се да одат надвор од Македонија за да продолжат со студии. Се работи за стар проблем, кој се уште не е решен.

„Правото на образование како човеково право е загарантирано во сите меѓународни конвенции, почнувајќи од Универалната декларација за човекови права. На ова право во Македонија се прекршува, затоа што им е оневозможено на учениците од Средното училиште „Иса бег“ да продолжат со студии на државните и приватните универзитети во земјава. Ова не е нов проблем, ниту пак непознат. Учениците се соочуваат со овој проблем уште од основањето на училиштето. Затоа морам да нагласам дека ова е не е прв протест организиран по ова прашање. Но, сега бараме овој проблем да се реши, оти учениците го губат трпението, а општеството и државата губат голем човечки и професионален капитал“, изјави Селвија Јусуфи средношколка во училиштето Иса Бег.

Фото: Слободен печат

Средношколките побараа од Министерството за образование, ИВЗ како и од парламентарните политички партии да ги поддржат во нивното барање.

„Убедени сме дека решението постои, потребна е само волја, бараме еднаквост и право на образование“, дополнија учениците.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот