Присуството на Зеленски во Брисел ќе биде поврзано со неколку европски иницијативи за Украина

epa11228545

Украинскиот претседател Володимир Зеленски се очекува да присуствува на првиот ден од самитот на Европскиот совет во Брисел в четврток, изјави претставник на ЕУ за Политико.

Кабинетот на украинскиот претседател не ги потврди плановите за патување на Зеленски,поради безбедносни причини. Присуството на Зеленски во Брисел ќе биде поврзано со неколку европски иницијативи за Украина, вклучително и официјалниот почеток на преговорите за пристап во ЕУ што треба да започнат утре.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот