Претседателот на Кривичен со поддршка за судските службеници (ФОТО+ВИДЕО)

И претседателот на скопскиот Кривичен суд, Иван Џолев, дојде на протестот на судската администрација кој се одржува пред Граѓанскиот суд, кој вели дека дава максимална поддршка, бидејќи станува збор за највредните работници во државата.

Судската управа дојде да даде поддршка за барањата на судските службеници.

Фото: Слободен печат/ Драган Митрески

– Сметам дека залужуваат повисоки плати односно повисоки примања. Станува збор за највредните службвеници во државата. Станува збор за највредните службеници во државата, заедно со здравствените работници и со просветните работници. Сметам дека треба и судските административци по разни основи да имаат поголеми примања, бидејќи многу работат и имаат стресна работас. Не гледам проблем во судско –буџетскиот совет, ние ги поддржуваме нивните барања. Очигледно е дека во минатото во неколку наврати се зголемени платите на судските службеници, што е за поздрав и верувам во иднина ќе има таква тенденција- вели претседателот на Кривичниот суд, Иван Џолев.

Прочитајте и...  ВМРО-ДПМНЕ: Дали Нина Ангеловска ги извадила парите од Еуростандард банка пред затворање?

Доколку нема покачувања и судската администрација излезе на протест и се блокира судството, претседателот на судот истакна дека, законски е предвидено брзо да се постапува по итни притворски случаи, само одредени предмети ќе трпат одреден застој.

Фото: Слободен печат/ Драган Митрески

-Законот предвидел како се постапува во итни случаи, притворските предмети, секако дека нема да трпат, како во здравството, операциите ќе се одвиваат, предметите ќе си се судат, оние кои не се итни ќе трпат одреден застој. Меѓутоа да не претпоставуваме во иднина, верувам дека ќе се изнакјдат решенија и платите ќе се зголемат- рече Џолев.

Со одлука на Судскиот буџетски совет додатоците на плата за судиите се зголемени за 10 проценти, а за судската администрација и помошно-техничкиот персонал за пет проценти.

Прочитајте и...  Од сабота четврта фаза на прскање против комарци во Скопје

Пеце Грујоски претседателот на УПОЗ пред Кривичен го искажа своето незадоволство.

-Ова денеска е протест на судската служба, во знак на револ на самоволието на Судскиот–буџестки совет, за кој имаме огромен број забелешки. Ова е последна опомена за Судскиот-буџетски совет, бидејќи денска сите судови во Македонија се излезени на протест- рече Грујоски.

 

 

 

Прочитај повеќе

Израел осуети кибер напад врз одбранбената индустрија

Слободен печат

Страотни сцени од Минск: Полицијата пука во народот (ВИДЕО)

Слободен печат

Вака белоруската полиција ги понижува уапсените: Крвави и помодрени, принудени да се одречат од кревање револуција (ВИДЕО)

Слободен печат

Русија планира месечно да произведе по 5 милиони вакцини против ковид-19, по цена од 10 долари за 2 дози

Слободен печат

Ангеловска демантира дека подигнала штеден депозит од Еуростандард банка по информацијата дека ќе ја изгуби лиценцата за работа

Слободен печат

Кина реагира за врските на САД со Тајван: Тие што си играат со оган, ќе се изгорат

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Најмалку 800 луѓе во светот починаа поради дезинформации за Ковид-19

Слободен печат

Од девојче кое поради црната боја на кожата никој не го дружел, до историска кандидатура за потпретседател на САД

Слободен печат

Костовски: Двојна игра на НБ, ако беа решени да не затворат, тоа требаше да го направат уште пред една година

Слободен печат

Екстремистите го зазедоа клучното пристаниште во Мозамбик

Слободен печат

Се бара исчезнатиот Ѓорѓи Дервишовски-Гоче од Тетово

Слободен печат

ВМРО-ДПМНЕ: Дали Нина Ангеловска ги извадила парите од Еуростандард банка пред затворање?

Слободен печат