16 C
Скопје

Претседателот на Чиле ќе плати парична казна, позирал за селфи без маска

Чилеанскиот претседател Себастијан Пинера е казнет со 3.500 американски долари за неносење маска на јавно место.

Пинера беше казнет откако на социјалните мрежи се појави фотографија на која позира со една жена, а ниту еден од нив не носи маска.

Чилеанскиот претседател се извини веднаш откако фотографијата започна да кружи на социјалните мрежи. Тој објасни дека шетал на плажа недалеку од неговата куќа во градот Чачагва, кога една жена го препознала и го замолила да се сликаат.

Чиле има строги правила во врска со носењето маски, и тие се задолжителни на сите јавни места, а предвидени се и парични казни, како и затворски казни за непочитување, пренесува Ројтерс.

Прочитајте и...  ВИДЕО | Богдановиќ: Наша задача е да провериме дали сите закони и правила на игра се испочитувани околу парцелата кај Холидеј ин

Поврзани вести

Лажен агент за недвижности 6 пати продал ист стан, агенциите загрижени за својот углед

Слободен печат

Богдановиќ: Новиот закон придонесе да падне мораториумот

Слободен печат

ФОТО | Музеј на „воени трофеи“: Алиев се сликаше покрај шлемовите на убиените ерменски војници

Слободен печат

Повторно рестрикции во водоснабдувањето за сите потрошувачи во Тетово

Слободен печат

Се ограничуваат трошоците на државните функционери за угостителски услуги

Слободен печат

Ангелов оствари средба со синдикални претставници од КСОМ

Слободен печат

Остави Коментар