Премиерот на Катар: Преговорите за прекин на огнот и ослободување на заложници во Појасот Газа се заглавени

Мохамед бин Абдулрахман Ал Тани/ Фото EPA-EFE/ABEDIN TAHERKENAREH

Катарскиот премиер изјави дека индиректните преговори за договор за прекин на огнот и ослободувањето на заложниците во Газа во голема мера се заглавени. Шеикот Мохамед Ал Тани, чија земја заедно со Египет и САД посредуваат меѓу Израел и Хамас, рече дека разговорите се во „деликатна фаза“, пишува Би-би-си. 

„Се обидуваме колку што е можно повеќе да го решиме овој камен на сопнување“, додаде тој, без да даде дополнителни детали.

Тие предложија шестнеделно примирје за време на кое Хамас ќе ослободи 40 жени, деца и постари или болни заложници.

САД ја обвинија палестинската вооружена група дека е „пречка за прекин на огнот“, откако таа јавно ја отфрли најновата понуда во текот на викендот.

Во меѓувреме, израелската војска соопшти дека 14 израелски војници се повредени, од кои шест тешко, од противтенковски проектили и беспилотни летала лансирани од либанска територија во северен Израел.

Либанската вооружена група Хезболах, поддржана од Иран, соопшти дека пукала врз воена цел во областа Арап Ал-Арамше како одмазда за неодамнешните израелски напади во кои загинаа команданти на Хезболах и други борци.

Хезболах – кој како и Хамас е пропишан како терористичка организација од Израел, САД, Велика Британија и други земји – разменува оган со израелските сили речиси секој ден долж границата од почетокот на војната во Газа.

Тој конфликт избувна кога вооружени лица на Хамас извршија напад без преседан врз јужен Израел на 7 октомври, при што загинаа околу 1.200 луѓе, главно цивили, а 253 други зедоа назад во Газа како заложници.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот